Czytaj więcej"/> Drukuj
Trybsz (słow. Tribš, węg. Újterebes, Tribs, niem. Treibs) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Łapsze Niżne.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
Wieś położona jest w polskiej części Spisza, na północno-zachodnim Zamagurzu, pomiędzy Pieninami Spiskimi i Pogórzem Spiskim, niedaleko Czarnej Góry oraz Białki Tatrzańskiej. Z miejscowej Grapy rozciągają się rozległe widoki na Tatry, Gorce i Pieniny. Ponadto przy pięknej pogodzie widać Babią Górę. Niedaleko Trybsza, w odległości ok. 2,5 km na północ, znajduje się rezerwat Przełom Białki. Znajdują się tam dwie wapienne skały – Obłazowa i Kramnica, pomiędzy którymi rzeka Białka stworzyła swój przełom. Od lat rzeka drąży swoje koryto, zmieniając co roku swój bieg.
Trybsz wzmiankowany jest od XVI wieku, kiedy to należał do właścicieli zamku Dunajec (obecnie Niedzica). Wieś założona została przez spolonizowanych osadników z Frydmana. Początkowo należała do parafii w Krempachach, potem we Frydmanie, a samodzielną parafią stała się w roku 1769.

Zabytki

* Drewniany kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej z 1567 r., konstrukcji zrębowej, konsekrowany ok. roku 1640. Jednonawowy bez wieży (rozebranej w 1924). Wewnątrz barokowa polichromia z 1647. Na sklepieniu najstarsza malowana panorama polskich Tatr (Hawrań, Płaczliwa Skała), stanowiąca tło dla przedstawienia Sądu Ostatecznego. Kościół wpisany jest do rejestru zabytków; leży na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Za kościołem cmentarz parafialny.

Linki zewnętrzne

{{Linki do map Polski
| stopniN=49

|  minutN=25

| sekundN=00

| stopniE=20

|  minutE=9

| sekundE=00

}}
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-05 22:06:27