Czytaj więcej"/> Drukuj
The_Beatles -

John Lennon
The_Beatles -

Paul McCartney

George Harrison
The_Beatles -

Ringo Starr

The Beatles - brytyjski zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od drugiej połowy lat pięćdziesiątych do roku 1970, wedle wielu ocen najwybitniejszy w historii muzyki rockowej. Przez większość czasu istnienia zespołu jego skład stanowili John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr. Ważnymi postaciami dla The Beatles byli również: Brian Epstein - jego menadżer oraz George Martin, właściciel filii wydawnictwa EMI, który pomagał w rozwoju artystycznym zespołu.
Historię The Beatles można podzielić na trzy okresy. Pierwszy to okres krystalizacji zespołu, podczas którego jego skład wciąż był płynny, a zespół działał jako cover band, czyli jego repertuar stanowiły głównie utwory innych wykonawców.
W 1963 roku zaczyna się kolejny etap - Beatlesi swoimi świeżymi i niewinnymi piosenkami zdobywają ogromną popularność. Na ich koncertach, nadzwyczaj tłumnie gromadzących młodzież, dochodzi do scen zbiorowej histerii. Zjawisko to zostaje nazwane beatlemanią. W 1966 roku zespół decyduje się na zaniechanie koncertów - m.in. z tego względu, że na salach koncertowych okrzyki fanów zagłuszały dźwięki zespołu - i koncentruje się na działalności studyjnej. Rozpoczyna się tym samym trzeci okres historii The Beatles.
Album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band - pierwszy nagrany po zaniechaniu działalności koncertowej - jest przez wielu krytyków muzycznych uznawany za najbardziej przełomowy album w historii muzyki rockowej. Zróżnicowanie stylów, bogactwo melodii, użytych instrumentów, środków i efektów otwierało nowe perspektywy dla twórców tej muzyki, którzy zresztą ochoczo podążyli przetartymi przez ten album ścieżkami. Album ten uznany jest za prekursora gatunku progresywnego rocka
Ostatnim albumem nagranym przez zespół był Abbey Road, uznawany za największe dokonanie artystyczne The Beatles. Album nagrywany był w okresie coraz większych tarć pomiędzy najsilniejszymi osobowościami w zespole - Johnem Lennonem i Paulem MacCartneyem. Mimo to zaskakiwał przemyślaną konstrukcją, bogactwem melodii i starannym wykonaniem.
Do The Beatles należy wiele muzycznych rekordów. Np. Yesterday to utwór, który najczęściej był wykonywany na płytach innych muzyków. Szacuje się także, że pod koniec lat 90. sprzedana została miliardowa płyta Beatlesów.
The Beatles był pod wieloma względami zespołem wyjątkowym. Jako jeden z nielicznych znanych zespołów rockowych nie miał w swojej historii okresu wypalenia artystycznego - właściwie każdy album, wraz z ostatnimi, przeszedł do historii muzyki. Co więcej - można śmiało powiedzieć, że wartość artystyczna jego dokonań rosła z czasem. Zazwyczaj twórcy muzyki rozrywkowej zaczynają od dzieł ambitniejszych, by tworzyć utwory coraz bardziej schlebiające gustom publiczności - w zespole z Liverpoolu następował odwrotny proces. To samo można powiedzieć o zaangażowaniu w kwestie społeczne. Najczęściej muzycy zaczynają swoją drogę twórczą od buntu i wymowy politycznej, by później o niej zapominać - natomiast Beatlesi aż do rozwiązania zespołu coraz bardziej interesowali się kwestiami społecznymi.
Data rozwiązania zespołu powszechnie uznawana jest za koniec złotego okresu poszukiwań w muzyce rockowej.
W 1988 grupa The Beatles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.
Najbardziej podstawowa dyskografia: Linki zewnętrzne :
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 01:09:57