Czytaj więcej"/> Drukuj
Terespol to miasto nadgraniczne nad Bugiem, we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, powiat bialskopodlaski.
Liczba mieszkańców: ok. 7 tys.
W Terespolu znajdują się kolejowe i drogowe przejścia graniczne z Białorusią.

Historia

Historycznie miasto związane jest z rodami: Flemingów, Słuszków i Czartoryskich. To w Terespolu przyszła najprawdopodobniej na świat Izabella Czartoryska, pani Puław.
Terespol jest otoczony pocarskimi fortyfikacjami, położony pośród bagien.

Sytuacja gospodarcza

Brak tutaj przemysłu, a mieszkańcy utrzymują się głównie z pracy na kolei (PKP), handlu i usług.

Ogólne informacje o Terespolu

W miasteczku znajdują się trzy świątynie: kościół p.w. Świętej Trójcy, rzymskokatolicki i prawosławna cerkiew, kościół zielonoświątkowy oraz wspólnoty religijne baptystów. W Terespolu znajdują się dwie szkoły podstawowe przy ul. Sienkiewicza (nr 1) i przy Wojska Polskiego (nr 2). Ta druga mieści się w zespole szkół ogólnokształcących z liceami ogólnym i zawodowym. Są także dwa gimnazja. Przy zespole szkół stoi pamiątkowy obelisk stalowy ustawiony na pamiątkę budowy traktu Warszawa-Brześć. W mieście jest jeszcze Pomnik Niepodległości, Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Czerwonej oraz ustawiony na uboczu, ale najbardziej dramatyczny w swej wymowie pomnik poświęcony ofiarom transportów kolejowych do obozów koncentracyjnych w okresie II wojny światowej.
W swojej historii gospodarczej miasteczko znane było w całej Europie z produkcji doskonałego smaku ogórków kwaszonych (kiszonych). Dzisiaj rozgłos miastu nadaje LKS Terespol ze swoją pierwszoligową drużyną sztangistów. Trener Polaczuk wychował tutaj wielu mistrzów Polski i Europy. Kameralny stadion sportowy skupia uwagę także miłośników piłki nożnej. Drużyna piłkarska lokuje się w V lidze. W zespole sportowym jest hotelik do wykorzystania także przez turystów. Ostatnią inicjatywą jest budowa nowoczesnej hali sportowej przy szkole podstawowej nr 1.
Terespol w okresie PRL był siedzibą miasta i gminy. Od kilkunastu lat wieś (gmina) i miasto rozdzieliły się i są osobnymi organizmami administracyjnymi. Zwiedzając miasto i okolice warto zajrzeć do wspomnianych wcześniej fortów - w Terespolu, Łobaczewie Małym, Kobylanach i przy drodze na Kodeń. Do Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej (historia obrazu opisana w książce "Błogosławiona wina")z Terespola jest 19 km. Niedaleko stąd do Pratulina i grobu Męczenników Podlaskich - Unitów. Z miasta widać zaś szpic pomnika w Twierdzy Brzeskiej, już po stronie białoruskiej.
Część starszych mieszkańców miasteczka doskonale pamięta powodzie, które nawiedzały miasto i okolice jeszcze nie tak dawno. Dzisiaj, są to jedynie wspomnienia. Asfaltowe ulice, piękniejące domy, osiedla budynków wielorodzinnych, ładny, choć wymagający remontu dworzec PKP, bliskość granicy - to argumenty za tym, by tutaj zajrzeć. Można jeszcze usłyszeć chachłacką mowę staruszek zrozumiałą przez Polaków, Białorusinów i Ukraińców. Można jeszcze pooglądać prawdziwe bociany a gdyby naszła nas ochota - niedaleko jest do Leśnej Podlaskiej i kolejnego sanktuarium albo do Konstantynowa (pałacyk) czy znanego na świecie Janowa Podlaskiego i stadniny koni arabskich. W Terespolu znajdzie się łóżko do przenocowania, doskonała łączność teleoniczna i komunikacja z Warszawą są dodatkowymi argumentami. Trzy oddziały pocztowe, sieć sklepów, restauracja i kawiarnia zabezpieczą nam i takie potrzeby.
Terespol jest uważany za miasteczko o kresowym charakterze o czym mają świadczyć: specyficzna mowa, swoisty charakter miasteczka i serdeczność mieszkańców.

Zabytki

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 22:02:56