Czytaj więcej"/> Drukuj
Tampere to miasto w środkowej Finlandii, w prowincji Hame. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju. 195 tys. mieszkańców, aglomeracja 270 tys. Uniwersytet założony w 1925 roku. W skład zespołu wchodzą: Nokia (miasto, a nie firma), Pirkkala, Kangasala, Aito. W mieście znajduje się siedziba firmy Nokia.

Historia

Ważny ośrodek handlowy w IX-X wieku. Jadna z ważniejszych osad regionu Hame. W średniowieczu straciła znaczenie. Prawa miejskie otrzymało w 1771 roku. Od tego momentu szybko zaczął rozwijać się przemysł, a miasto zaczęło się rozrastać. Szybko pojawiły się pierwsze zakłady przemysłowe i parki. Rozwój przyspieszył się w 1819 roku, kiedy car Aleksander I wydał rozkaz rozbudowy miasta. Do połowy XIX miasto było najbardziej uprzemysłowione w Finlandii. Pod koniec XIX wieku powstało tam dużo budynków użyteczności publicznej. W 1905 Józef Stalin spotkał się z Leninem w tym mieście. W 1918 roku miasto było ważnym punktem oporu rewolucjonistów fińskich. W okresie międzywojennym nie doszło do większych zmian w mieście. Po II wojnie światowej rozwinął się nowoczesny przemysł i powstało mnóstwo nowoczesnych budynków. W latach 60 opisał je John Sykes - amerykański pisarz. W 1999 roku podpisano tu tzw. Agendę z Tampere. Miasto jest obecnie bardzo znane na świecie, m. innymi z festiwali filmowych.

Zabytki

W Tampere znajduje się mnóstwo parków i starych fabryk. Zabytków w sumie jest około 53. Mimo że miasto nie posiada starych zabytków, które naprawdę trzeba zobaczyć, warto je odwiedzić za względu na wspaniałę otoczenie. Linki zewnętrzne:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-23 17:38:19