Czytaj więcej"/> Drukuj
Tadeusz Sendzimir (1894-1989) - inżynier i wynalazca polski posiadający 73 patenty. Należy do znanych inżynierów polskiej emigracji.
Urodził się w Krakowie w 1894 roku, jednak od wczesnego dzieciństwa wychowywał się we Lwowie. Tam ukończył IV Gimnazjum Klasyczne i Wydział Mechaniczny Politechniki Lwowskiej.
Podczas I wojny światowej pracował w kijowskich warsztatach samochodowych, a następnie w Rosyjsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej. Pod koniec wojny wyjechał przez Władywostok do Szanghaju, gdzie założył pierwszą w Chinach fabrykę śrub, drutu i gwoździ.
W roku 1929 na krótko wyjechał do USA, jednak rok później wrócił do Polski. W 1932 w Bytomiu uruchomiono walcarkę według jego pomysłu, a w 1933 pierwszą w świecie linię technologiczną ciągłego wyżarzania i cynkowania blach stalowych na skalę przemysłową. Sendzimir opracował i uruchomił w maju 1934 w Hucie Pokój oryginalną linię produkcyjną do walcowania cienkiej blachy na zimno wedle własnego pomysłu. Cały proces oparty był na walcowaniu blachy z równoczesnym jej rozciąganiem.
Jego wynalazek spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem za granicą, dzięki czemu Sendzimir w 1935 roku wyjechał do Paryża. Wybuch II wojny światowej zastał go w USA. Po wojnie Sendzimir pozostał na emigracji, gdzie nadal prowadził swą firmę specjalizującą się w projektowaniu maszyn do obróbki metalu.
W 1973 roku Senat Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nadał mu tytuł doktora honoris causa. Sendzimir zmarł 1 września 1989 w Waterbury w stanie Connecticut. 4 maja 1990 nadano jego imię hucie w Nowej Hucie, zwanej dawniej Hutą im. Lenina.

Link zewnętrzny:

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 14:51:57