Czytaj więcej"/> Drukuj
Szkocja - (ang. Scotland, gael. Alba), dawniej niezależne królestwo, obecnie część Wielka Brytania|Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski.
Na północy Szkocji Góry Kaledońskie i Grampiany, na południu Wyżyna Południowoszkocka. W centrum niewielka Nizina Środkowoszkocka. Podział administracyjny
Od 1996 roku Szkocja podzielona jest na 32 jednostki administracyjne zwane hrabstwami.

Historia

http://eo.wikipedia.org/upload/1/11/Scotlandmap_homann.jpg
Szkocja jest zamieszkana co najmniej od piątego tysiąclecia przed naszą erą. Od początku była obszarem, na którym dochodziło do konfrontacji różnych kultur i ludów (Piktowie, Celtowie, Normanowie, Rzymianie, Anglowie), jednakże jej dzika przyroda zawsze stawała po stronie aktualnych władców tych ziem.
Walki o wpływy w Szkocji ciągną się przez całą jej historię. Z czasem Szkocja została przyłączona do Anglii, najpierw jako teren okupowany potem jako unia personalna dynasti Stuartów.
Jako jednolity organizm społeczny i gospodarczy, istnieje od VII w. , kiedy to różne, małe państwa piktyjskcie oraz ziemie zasiedlone przez iryjskich osdaników zostały połączone w jedno królestwo przez Kennetha McAlpina, który też pojednał oba plemiona przez małżeństwo z Piktyjką.
W końcu XII wieku została najechana przez Anglików, po czym na 4 wieki odzyskała suwerenność, mimo coraz większych angielskich wpływów. Od 1603 roku Szkocja i Anglia miały wspólnego władcę, a od 1707 roku wspólny parlament.
W maju 1999 roku Szkoci wybrali swój własny parlament, w odpowiedzi na referendum z roku 1997, w którym chęć posiadania własnej władzy ustawodawczej wyraziło 74% głosujących.
Powołanie pierwszego od trzech stuleci szkockiego parlamentu było możliwe dzięki polityce brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, który realizując swe obietnice przedwyborcze znacznie złagodził politykę w stosunku do części składowych Wielkiej Brytanii.
Niejako zapowiedzią tej zmiany polityki był zwrot Szkocji (1996) kamienia koronacyjnego dawnych królów szkockich, który od siedmiu stuleci służył też królom brytyjskim i jako taki przechowywany był w Anglii.
Słynna szkocka "Czarna Gwardia", oddziały najemników znane w całej Europie - to dziś elitarne jednostki, służące jako straż przyboczna brytyjskim królom.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 14:51:26