Czytaj więcej"/> Drukuj
Syriusz -
Wielkiego Psa

Syriusz (Psia Gwiazda) - najjaśniejsza gwiazda nieba (wielkość widoma: -1,44m; wielkość absolutna: +1,42m), położona w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Jednocześnie jedna z bliższych. Odległa o 8,6 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Należy do typu widmowego A0. Jest około 2,5 razy cięższa od Słońca. Jest gwiazdą podwójną.

Syriusz B

Dużo słabiej świecący partner Syriusz B został odkryty przez Alvana Grahama Clarka w 1862 roku. Jego istnienie zostało wykazane w 1841 przez Friedricha Wilhelma Bessela na podstawie analizy perturbacji w ruchu Syriusza A. Odległość między gwiazdami wynosi około 20 orbit Ziemi a okres obiegu około 50 lat.
Syriusz B jest gwiazdą typu biały karzeł co odkryto w roku 1915. Był pierwszą odkrytą gwiazdą tego typu. Syriusz B jest bardzo gorący, temperatura jego powierzchni wynosi 10000 stopni Celsjusza. Mimo wysokiej temperatury gwiazda ta jest bardzo słabo widoczna, co spowodowane jest jej bardzo małymi rozmiarami.

Gęstość materii Syriusza B

Obecnie uważa się, że Syriusz B ma zaledwie 10000 km średnicy - jest więc trochę mniejszy od Ziemi ( 12 756 km ). Astronomowie badając efekt oddziaływania Syriusza B na Syriusza A, obliczyli że Syriusz B ma masę równą 1,05 masy Słońca. Oznacza to, że Syriusz B ma gęstość 530.000 razy większą niż gęstość Ziemi. Średnia gęstość Syriusza wynosi więc około 3 miliardów kilogramów na metr sześcienny. Dla przykładu moneta dwudziestopięciocentowa wykonana z takiej materii ważyła by 1900 kg. Materię z której zbudowane są takie gwiazdy jak Syriusz B nazywamy materią zdegradowaną, składającą się głównie ze ściśniętych ciasno jąder, pozbawionych elektronów.

Wierzenia starożytnych

Syriusz był czczony w dolinie Nilu. Wiele egipskich świątyń było zorientowanych tak aby światło gwiazdy było widoczne z ołtarza. Symbolizował Izydę, boginię magii i rodziny, żonę władcy zaświatów, Ozyrysa. Wg mitologii greckiej pies Oriona został umieszczony na niebie jako Syriusz.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 14:40:27