Czytaj więcej"/> Drukuj
Sting to sceniczny pseudonim Gordona Matthew Sumnera (urodzonego 2 października 1951 r.), angielskiego muzyka, kompozytora i wokalisty. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku był liderem grupy muzycznej The Police.
Gordon Matthew Sumner urodził się w Newcastle w Anglii. Od najmłodszych lat chciał zostać muzykiem. Uczęszczał na Uniwersytet Warwick w Coventry lecz go nie ukończył. W latach 1971-74 uczęszczał do szkoły o profilu pedagogicznym.
Zanim zaczął grać muzykę zawodowo pracował kopiąc rowy oraz jako nauczyciel. Początkowo grywał z lokalnymi zespołami jazzowymi takimi jak 'Phoenix Jazzman' czy 'Last Exit'. Z tego okresu pochodzi jego przydomek 'Sting' (pol. 'Żądło'), który wziął się od swetra w czarno-żółte pasy, który muzyk miał na sobie na jednym z koncertów.
W 1977 Sting, Stewart Copeland i Andy Summers utworzyli w Londynie rockową grupę The Police. Grupa wydała szereg znakomitych albumów i zdobyła 6 nagród Grammy na początku lat osiemdziesiątych. Ich ostatni album Synchronicity ukazał sie w 1983 roku. Grupa reaktywowała się w 1986, aby nagrać nową wersję piosenki Don't Stand So Close to Me, ale nie na długo. Od tej pory Sting rozpoczął karierę solową.
Sting występuje też w filmach i programach telewizyjnych. W 1979 jego debiutem był film Quadrophenia. Jedną z najgłośniejszych ról była Feyd-Rautha z 1984 w filmie Diuna nakręconej na podstawie głośnej powieści science fiction Franka Herberta. Sting występował również w produkcjach telewizyjnych (gościnnie w Simpsonach i Ally McBeal) oraz teatralnych. W późniejszym okresie z przemysłem filmowym związany był przez swoją muzykę.
Artysta wspiera organizacje zajmujące się ochroną środowiska i akcjami humanitarnymi takie jak Amnesty International czy Fundacja Ochrony Lasów Tropikalnych.
Sting występował w Polsce 3-krotnie:

Dyskografia albumów solowych

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 23:47:44