Czytaj więcej"/> Drukuj
Stepan Andrijowicz Bandera (ur. 1 stycznia 1909 we wsi Uhrynów Stary - zm. 15 października 1959 w Monachium) - ukraiński działacz nacjonalistyczny, przywódca OUN.
W 1927 , wstąpił do Ukraińskiej Wojskowej Organizacji (UWO), która od 1920 działała nielegalnie w Polsce. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Od 1929 stał się członkiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Przywódca OUN Jewhen Konowalec w 1932 mianował Banderę szefem Egzekutywy Krajowej OUN.
Po dojściu Hitlera do władzy Bandera wszedł w kontakt z wywiadem niemieckim, przeszedł w Niemczech przeszkolenie dywersyjne i został niemieckim agentem. W 1936 został skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono na dożywotnie więzienie, za udział w zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego.
Po wybuchu drugiej wojny światowej w 1939 został uwolniony przez Niemców z polskiego więzienia i w październiku 1939 pojawił się w Krakowie, gdzie zgromadził wokół siebie grupę ukraińskich nacjonalistów. Po śmierci w 1938 Konowalca, na jego następcę został wyznaczony Andrij Melnyk. Jednak Bandera na początku 1940 zwołał w Krakowie zjazd swoich zwolenników i dokonał rozłamu w OUN na dwie zwalczające się frakcje: Bandera z swoim współpracownikiem, szefem OUN-B w Generalnym Gubernatorstwie, Romanem Szuchewyczem utworzyli, batalion ukraiński "Nachtigall", którym ze strony ukraińskiej dowodził Szuchewycz. Został utworzony także drugi batalion ukraiński - "Rolland", złożony z członków OUN-M oraz petlurowców. Razem tworzyły tzw. Legion Ukraiński ściśle współpracujący z hitlerowcami. Po opuszczeniu Lwowa przez wojska radzieckie do miasta wkroczyli banderowcy z "Nachtigall" i Bandera 30 czerwca 1941 ku zaskoczeniu Niemców powołał rząd ukraiński z premierem Jarosławem Stećko-Karbowyczem. Państwo ukraińskie przetrwało zaledwie 12 dni. Przywódcy zostali aresztowani przez Niemców i uwięzieni w Sachsenhausen (do lutego 1945), a banderowcy poddani represjom i musieli przejść do konspiracji. Melnykowcy zdecydowali się na współpracę z Niemcami. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Bandera był przywódcą ukraińskich organizacji nacjonalistycznych na Zachodzie. W 1959 został zamordowany w Monachium przez agenta KGB.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 05:25:58