Czytaj więcej"/> Drukuj
Stanisław_Lem -

Stanisław Lem (urodzony 12 września 1921 we Lwowie) to polski pisarz, filozof, futurolog i satyryk. Znany głównie z utworów science-fiction. Jego książki tłumaczono na 40 języków i sprzedały się w ponad 27 milionach egzemplarzy. Jego twórczość ma ogromny wpływ zarówno na polską, jak i światową literaturę fantastycznonaukową.

Biografia

Syn zamożnego lwowskiego lekarza-laryngologa. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. Był uczniem II Gimnazjum im. Karola Szajnochy. W okupowanym przez wojska radzieckie Lwowie próbował dostać się na Politechnikę Lwowską, jednak mimo zdanego egzaminu nie został przyjęty ze względu na pochodzenie ze średniej burżuazji. Dzięki znajomościom ojca udało mu się rozpocząć studia medyczne na Lwowskim Uniwersytecie Medycznym. Jego studia przerwała II wojna światowa. W czasie jej trwania pracował jako mechanik samochodowy i spawacz. Członek ruchu oporu. W 1944, po ponownym wkroczeniu do Lwowa Armii Czerwonej kontynuował studia. W 1946 wraz z całą rodziną repatriowany do Krakowa, gdzie podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów nie przystąpił do egzaminu końcowego, aby uniknąć służby jako lekarz wojskowy i otrzymał jedynie dyplom ukończenia studiów. W latach 1947-1950 pracował jako młodszy asystent w Konwersatorium Naukoznawczym prowadzonym przez doktora Mieczysława Choynowskiego. W 1953 ożenił się z Barbarą Leśniak, zaś w 1968 urodził się jego syn - Tomasz.

Twórczość literacka

Debiutem literackim Lema były opowiadania i wiersze o tematyce okupacyjnej drukowane w 1946 na łamach "Odry", "Kuźnicy", "Żołnierza Polskiego" i "Tygodnika Powszechnego". Jako autor fantastyki debiutował opublikowanymi w "Tygodniku Powszechnym" opowiadaniami Obcy i Dzieje jednego odkrycia. W tym samym roku ukazała się drukowana w odcinkach w "Nowym Świecie Przygód" nowela Człowiek z Marsa. W latach 1946-1948 Lem współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym", gdzie publikował wiersze i opowiadania. Jego pierwszą napisaną książką był Szpital przemienienia, który zaczął pisać w 1948 roku, jednakże doczekał się on wydania dopiero w 1955, zaś pierwszą opublikowaną książką Lema byli Astronauci (1951). Jego pierwsze utwory, których dziś autor raczej się wstydzi (zakazał wznawiania), podporządkowane były w większości propagandowemu dydaktyzmowi socjalistycznemu.
Większość z najbardziej znanych utworów Lema (Dzienniki gwiazdowe, Solaris, Powrót z gwiazd, "Summa Technologiae", Niezwyciężony, Cyberiada, Opowieści o pilocie Pirxie, Głos Pana i inne) powstała pod koniec lat 50. i w latach 60. XX wieku. Najczęściej spotykane w twórczości Lema z tego okresu tematy to niemożność porozumienia między ludźmi a naprawdę obcymi cywilizacjami oraz stechnicyzowana przyszłość ludzkości. Drugi z tematów obejmuje też idealne, utopijne społeczeństwa i problem ludzkiej egzystencji w świecie, gdzie niewiele pozostaje do zrobienia ze względu na rozwój technologiczny. Jego obce społeczności to między innymi roje mechanicznych much (w Niezwyciężonym) i Ocean (w Solaris). Problem społeczeństw utopijnych pojawiał się w Pokoju na Ziemi, Wizji lokalnej i, w mniejszym stopniu, w Cyberiadzie.
Napisał też książkę autobiograficzną - Wysoki Zamek, opisującą lwowskie dzieciństwo i młodość.
Utwory Lema ukazały się do tej pory w tłumaczeniach na ponad 40 języków, a najczęściej przekładanym dziełem Lema jest powieść Solaris.

Nagrody i wyróżnienia

W roku 1957 został laureatem Nagrody Literackiej miasta Krakowa, zaś w roku 1965 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia. W 1973 otrzymał nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za popularyzację polskiej kultury za granicą. W 1972 został członkiem Komisji Polskiej Akademii Nauk "Polska 2000". W 1973 otrzymał nagrodę literacką Ministra Kultury i Sztuki, zaś w 1976 Nagrodę Państwową I stopnia w dziedzinie literatury. W 1981 uhonorowany został doktoratem honoris causa Politechniki Wrocławskiej. W latach 1983-1988 przebywał w Wiedniu, gdzie otrzymał austriacką nagrodę państwową w dziedzinie kultury europejskiej za rok 1985, zaś później (w 1991) austriacką nagrodę państwową im. Franza Kafki w dziedzinie literatury. W 1994 został przyjęty w poczet członków Polskiej Akademii Umiejętności. W 1996 odznaczony został orderem Orła Białego. W 1997 otrzymał honorowe obywatelstwo Krakowa, zaś rok później uhonorowany został doktoratami honoris causa: Uniwersytetu Opolskiego, Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Lem został w 1973 honorowym członkiem Science Fiction Writers of America (Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Science Fiction). Honorowe członkostwo zostało mu jednak odebrane w 1976 po jego komentarzach na temat amerykańskiej pulpowej literatury science fiction. SFWA zaproponowało mu później zwykłe członkowstwo, którego nie przyjął.

Lista dzieł - powieści i opowiadania

Źródła

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 20:49:00