Czytaj więcej"/> Drukuj
Sorbona -

La Sorbonne to najsławniejszy uniwersytet paryski i jeden z najstarszych (po uniwersytecie bolońskim) i najbardziej znanych w Europie (założony w 1257 roku). Jest to także nazwa jego głównego kampusu w paryskim 5ème arrondissement, gdzie mieści się kilka uniwersytetów.
Pierwotnie uniwersytet został utworzony na użytek 20 studentów teologii, jako Collège de Sorbonne przez Roberta de Sorbon (1201-1274), kapelana i spowiednika króla Ludwika IX. Szybko zyskał reputację jako miejsce studiów i już w XIII wieku gościł 20 tysięcy studentów z całej Europy, czyniąc Paryż stolicą nauki świata zachodniego. Do dzisiaj zagraniczni studenci stanowią znaczącą część wszystkich studentów uniwersytetu.
Sorbona -
23 czerwca 1894 roku baron Pierre de Coubertin zorganizował na Sorbonie międzynarodowy kongres, który doprowadził do utworzenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 1968 roku Sorbona była miejscem gwałtownych rozruchów studenckich znanych jako Paryski Maj, co po raz drugi w tym stuleciu doprowadziło do zamknięcia na pewien czas uczelni (po raz pierwszy stało się to po inwazji Niemiec na Francję w 1940 roku.
Uniwersytet został potem podzielony na szereg autonomicznych szkół i uniwersytetów, ale niektóre z nich w dalszym ciągu noszą nazwę Sorbona: Paris-I (Panthéon-Sorbonne), Paris-II (Assas), Paris-III (Sorbonne nouvelle), Paris-IV (Paris-Sorbonne). Historyczny campus w Dzielnicy Łacińskiej, w 5ème arrondissement, został podzielony tak, aby mógł obsługiwać kilka uniwersytetów.

Zewnętrzne linki

Portal uniwersytetu Sorbona
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 08:34:42