Czytaj więcej"/> Drukuj
Silent Hill (jap. サイレントヒル, Sairento Hiru; pol. Ciche bądź Milczące Wzgórze) – seria popularnych gier wideo z gatunku survival horror, których twórcą jest firma Konami. Nazwa serii pochodzi od fikcyjnego miasteczka, w którym rozgrywa się akcja większości z gier.
Dotychczas wydanych zostało siedem części: Silent Hill, Silent Hill 2, Silent Hill 3, The Room, Origins, Homecoming i Shattered Memories. Oprócz tego powstało kilka tytułów spin offowych m.in. na konsolkę GameBoy Advance i komórki. W 2006 roku do kin trafił film, którego scenariusz zainspirowany został pierwszą częścią gry.

O mieście

Silent Hill położone jest nad fikcyjnym jeziorem Toluca, prawdopodobnie w stanie Wirginia Zachodnia (według filmu) w USA, niedaleko South Ashfield. Po tragicznym pożarze, który miał miejsce siedem lat wcześniej, a w którym spłonęło sześć domów, miasteczko zaczęło powoli pustoszeć.
W grze dowiadujemy się, że Silent Hill było dobrze rozwiniętym miasteczkiem wypoczynkowym. Znajdował się w nim szpital, szkoła, więzienie i hotel. W filmie przedstawiono je jako miasto górnicze. Historia o kopalni węgla płonącej pod miastem inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w mieście Centralia w stanie Pensylwania – czterdzieści lat temu w tamtejszej kopalni wybuchł pożar, który trwa do dziś.
Miasto zostało założone przez osadników podczas eksploracji USA w XIX wieku. Teren został wybrany ze względu na malowniczy krajobraz. Większość mieszkańców była fanatycznie pobożna. Często palono kobiety, które uważano za czarownice. Miało to charakter „oczyszczenia” ze zła. W części społeczeństwa krążyła opinia, że żyją dzięki „czystości” ich dusz. Druga część gry mówi, że kiedyś funkcjonował tam prowizoryczny sąd, który nie stronił od publicznych egzekucji.
W Silent Hill pojawiają się potwory będące ożywionymi wspomnieniami i obawami (pierwsza i trzecia część) lub istotami odwzorowującymi grzechy ludzi (druga część). Potwory te tworzone są przez moc Alessy Gillespie. W grze dzieli się je na pospolite i bossów. Te pierwsze są dość liczne, jednak łatwo je pokonać. Należą do nich m.in. groanery (dość duże oskalpowane psy nieznanej rasy), lying creature (pełzające kreatury) plujący kwasem czy „pielęgniarki”. Bossowie natomiast są wyjątkowo silni. Najpopularniejsi z nich to między innymi Piramidogłowy (Pyramid Head) czy The God. Pojawiają się w alternatywnej rzeczywistości, koszmarnym wymiarze miasta. Oba rodzaje przeciwników są ściśle związane z fabułą. Historia Silent Hill ma związek głównie z Alessą Gillespie i jej matką Dahlią. Alessa była w dzieciństwie wyszydzana i uważana za wiedźmę. Posiadała parapsychiczne moce, które otrzymała w wyniku rytuału. Dahlia była oszalałą wyznawczynią kultu The Order. W zamiarze sprowadzenia na świat boga usadowiła w ciele Alessy jego zarodek, podpalając swą córkę, by poprzez cierpienie wzmocnić boską istotę, aby ta mogła przyjść na świat. Poparzoną Alessę przewieziono do Alchemilla Hospital, gdzie leżała przez siedem lat, utrzymywana przy życiu przez swojego pasożyta.

Klimat serii

Seria Silent Hill zyskała grono zwolenników dzięki innowacjom wprowadzonym do gier. Posiadała prawdziwe cechy horroru, budząc strach w graczach, ale w zupełnie inny niż w większości tego typu gier sposób. O ile w znacznej części horrorów ich twórcy stawiają na straszenie przez zaskoczenie, Silent Hill opiera się na niepokoju, który czuje się, wiedząc, iż w ciemnościach coś jest i dosyć dobitnie zdradza swą obecność. Mrok nie pozwala jednak dostrzec na oczy tego zagrożenia i w tym momencie dużą rolę odgrywa wyobraźnia. Inną cechą jest muzyka autorstwa Akiry Yamaoki, wprowadzająca w klimat w zależności od wydarzenia. Pewną nowością było też umieszczenie wielu różnych zaskakujących zakończeń w grze.

Silent Hill (1999)

Część pierwsza serii, wydana w 1999 roku ekskluzywnie na konsolę PlayStation. Jest ona debiutem japońskiego teamu deweloperskiego Team Silent.
Do tytułowego miasta turystycznego przyjeżdża, wraz ze swoją siedmioletnią córką Cheryl, Harry Mason. W drodze dochodzi do wypadku, w którym bohater traci panowanie nad kierownicą i ląduje na poboczu. Gdy się budzi, zauważa, że jego córka zniknęła, a miasto jest opustoszałe i pokryte gęstą mgłą. W poszukiwaniu dziecka przemierza Silent Hill, odkrywając tajemnice miasteczka i grozę, która się w niej zadomowiła.

Silent Hill 2 (2001)

Druga odsłona serii została wydana w 2001 roku na konsole PlayStation 2 i Xbox, a także na komputery osobiste. Wersje na konsolę Microsoftu i PC, jak i wznowione wydania gry na konsolę Sony, zostały rozszerzone o dodatkowy scenariusz Born From A Wish oraz dwa bonusowe zakończenia.
Główny bohater, James Sunderland, znalazł się w posiadaniu listu od swojej zmarłej przed trzema laty żony Mary. Małżonka informuje go w nim, że czeka na niego w ich "specjalnym miejscu", znajdującym się gdzieś w Silent Hill. Protagonista przybywa do miasteczka aby odkryć tajemnicę pochodzenia listu i stawić czoła koszmarowi, jaki czai się w mieście.

Silent Hill 3 (2003)

Trzecia część została wydana w 2003 roku na konsolę PlayStation 2 oraz PC. Jest to pierwsza, i jak dotąd jedyna część w serii, w której główną grywalną postacią jest kobieta - wcześniej jedyną grywalną bohaterką była Maria z Silent Hill 2, jednakże został jej udostępniony tylko krótki scenariusz, podczas gdy przez większość czasu sterowaną postacią był mężczyzna.
Historia opowiedziana w grze jest ściśle powiązana z wydarzeniami z części pierwszej. Główna bohaterka, nastolatka o imieniu Heather, zostaje uwięziona w koszmarnej, alternatywnej rzeczywistości podczas swojego wypadu do centrum handlowego. Zmuszona stawić czoła rozmaitym potworom, na swojej drodze spotyka kilkoro ludzi, którzy zdają się znać ją i jej tajemniczą przeszłość. Z czasem wychodzą na jaw powiązania dziewczyny z miasteczkiem Silent Hill.

Silent Hill 4: The Room (2004)

Czwarta część została wydana w 2004 roku na platformy PlayStation 2, Xbox i PC. Gra z zamierzenia w ogóle nie miała należeć do serii - dopiero po czasie postanowiono stworzyć z niej kolejną część "Silent Hill". Jest to pierwsza gra, w której wprowadzono widok FPP w niektórych fragmentach rozgrywki. Jest to ostatnia gra stworzona przez Team Silent.
Główny bohater, Henry Townshend, od pewnego czasu znajduje się uwięziony w swoim własnym apartamencie. Drzwi wejściowe są od środka zablokowane łańcuchami, okna nie dają się otworzyć i rozbić, a w dodatku nikt z sąsiadów nie słyszy nawoływań bohatera. Po kilku dniach siedzeniu w bezczynności, Henry odkrywa w swojej łazience tajemniczą dziurę, która okazuje się być portalem do innej rzeczywistości.

Silent Hill: Origins (2007)

Silent Hill: Origins to pierwsza gra z serii stworzona przez inne niż Team Silent studio deweloperskie - Climax Group. Została wydana w 2007 roku na konsole PlayStation Portable, a następnie w 2008 roku na PlayStation 2.
Gra jest prequelem części pierwszej, i wydarzenia z obydwu części są ściśle ze sobą powiązane. Główny bohater, kierowca ciężarówki Travis Grady, ratuje z płonącego domu na wpół spaloną i jeszcze żywą dziewczynkę, po której wkrótce słuch ginie. Travis postanawia odnaleźć ją i odkryć sekrety kilku spotkanych postaci, a także odkryć swoją tożsamość i traumatyczną przeszłość związaną z Silent Hill.

Silent Hill: Homecoming (2008)

Szósta odsłona serii wydana w 2008 roku na konsole PlayStation 3, Xbox 360 oraz PC. Za grę odpowiada amerykańskie studio deweloperskie Double Helix Games. Po raz pierwszy w serii protagonista miał do czynienia ze szkoleniem wojskowym, przez co znacznie sprawniej radzi sobie w starciach z potworami.
Alex Shepherd wraca po długiej nieobecności do leżącego nad jeziorem Toluca rodzinnego miasteczka Shepherd's Glen. Na miejscu okazuje się, że miasto jest opustoszałe i spowite mgłą. Dodatkowo, wraz z wieloma osobami z miasta, ojciec i brat Alexa zaginęli, a jego matka jest tak pogrążona w depresji, że nie można z niej wydobyć żadnych informacji. Bohater postanawia na własną rękę odszukać zaginionych bliskich, w szczególności swojego młodszego brata Josha.

Silent Hill: Shattered Memories (2009)

Siódma odsłona serii, która w grudniu 2009 roku miała premierę na konsolę Nintendo Wii, a w styczniu 2010 na konsole Sony: PlayStation 2 i PlayStation Portable. Za grę, tak jak w przypadku " Origins", odpowiada studio deweloperskie Climax Group.
Gra przedstawia nową wersję wydarzeń Harry'ego Masona i jego małoletniej córki Cheryl - twórcy postanowili zatrzymać główny motyw, lecz wykorzystać go na swój własny sposób. Główny bohater, jadąc samochodem wraz ze swoją córką, powoduje wypadek, w którym traci przytomność. Gdy się budzi, odkrywa, że jego córka zniknęła, a on sam zdaje się nie pamiętać tego, że mieszka w Silent Hill. Wyrusza na poszukiwania córki spotykając na swojej drodze różne osoby.

Silent Hill: Downpour (2011)

Ósma z kolei gra z serii, której premiera zapowiadana jest na rok 2011 na platformy: PlayStation 3 i Xbox 360. Za grę odpowiada czeskie studio Vatra Games.
Głównym bohaterem gry jest Murphy Pendleton, który jest transportowany do więzienia. Udaje mu się jednak zbiec, i uciekając przed kordonem policji, trafia do zamglonego miasta Silent Hill.

Silent Hill: Play Novel (2001)

Adaptacja pierwszej części serii na przenośną konsolę Game Boy Advance. Gra, oprócz głównego scenariusza Harry'ego Masona, zawiera dodatkowy scenariusz Cybil Bennett. Gra została wydana tylko w Japonii.

Lost Memories: The Art and Music of Silent Hill (2003)

Specjalne wydanie DVD zawierające sporą ilość zdjęć, artworków, utworów i trailerów z trzech pierwszych części serii. Dodatkowo zawiera stworzone specjalnie przez Team Silent trzy krótkie filmiki: "Ki-no-ko", "Fukuro" oraz "Usagi". DVD zostało wydane tylko w Japonii.

The Silent Hill Experience (2006)

Wydany na PlayStation Portable zbiór zdjęć, utworów, artworków i trailerów ze wszystkich wydanych dotychczas części serii. Dodatkowo zawiera udźwiękowione komiksy i kilka zakończeń UFO z poszczególnych części "Silent Hill". Zbiór ten został wydany tylko na terenie Stanów Zjednoczonych.

Silent Hill: The Arcade (2007)

Gra typu shooter, wydana spod ręki Konami tylko na automaty do gier. Gra oferuje rozgrywkę single i multiplayer. Bohaterami gry są Eric i Tina, a głównym wątkiem fabularnym jest historia parowca "Little Baroness", który został wspomniany w "Silent Hill 2". Gra została wydana w 2007 w Japonii, a rok później z Europie.

Silent Hill: Orphan (2007)

Gra z serii "Silent Hill" wydana na telefony komórkowe. Została wydana w Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii, w kilku językach do wyboru, a także zaopatrzona w trzy różne scenariusze.

Silent Hill: The Escape (2007)

Kolejna gra z serii wydana tym razem specjalnie na telefony dotykowe. Gra, tak samo jak " The Arcade", jest grą typu shooter.

Silent Hill Mobile 2 (2008)

Druga gra wydana na zwykłe telefony komórkowe. Gra jest kontynuacją pierwszej "Silent Hill: Orphan", i różni się od niej głównie od strony graficznej. Została zaopatrzona w dwa scenariusze i wydana we wszystkich trzech regionach.

Silent Hill Mobile 3 (2010)

Czwarta gra wydana na zwykłe telefony komórkowe. Jest kontynuacją "Silent Hill Mobile 2", i kończy niejako "mobilną" trylogię.

Ścieżki dźwiękowe

Każda część serii Silent Hill doczekała się odrębnie wydanego oryginalnego soundtracku (OST). Kompozytorem wszystkich (za wyjątkiem Esperandote na Silent Hill 1 OST) utworów jest Akira Yamaoka. Artysta łączy różne gatunki muzyczne (m.in. elektronikę, ambient, industrial, rock), tworząc muzykę w swoim własnym, oryginalnym stylu. Od trzeciej części Silent Hill, stałymi współpracownikami Yamaoki są Mary Elizabeth McGlynn oraz Joe Romersa, którzy wykonują utwory wokalne.
Poszczególne albumy nie zawierają kompletnych ścieżek dźwiękowych z gier. Znajdują się na nich utwory wybrane (najczęściej są to motywy towarzyszące filmom i cut scenkom) oraz melodie nieobecne w grze.

Silent Hill

Oficjalna ścieżka dźwiękowa z pierwszej części gry, wydana w Japonii i Europie w roku 1999. Jest to wspólny album Yamaoki i Riki Muranaki, chociaż Muranaka jest odpowiedzialna jedynie za kompozycję utworu Esperandote. Soundtrack jest zróżnicowany - sporą część stanowią zarówno ambientowe utwory pochodzące bezpośrednio z rozgrywki, jak i te z przerywników.

Silent Hill 2

Oryginalny soundtrack Silent Hill 2 został wydany w 2001 roku w Japonii i Europie. Formuła została zmieniona w stosunku do OSTa z poprzedniej części - przeważającą większość stanowią utwory będące tłem dla cut scenek i filmów, zaś ścieżki czysto ambientowe zostały ograniczone do minimum.

Silent Hill 3

OST z Silent Hill 3 jako pierwszy z serii trafił również na rynek amerykański (w formie dodatku do wersji PS2 gry). W przeciwieństwie do wydań europejskiego i japońskiego, nie posiadał odrębnego opakowania. Od tego albumu rozpoczyna się współpraca Yamaoki z Mary Elizabeth McGlynn i Joem Romersą, którzy zostali wykonawcami utworów wokalnych.

Silent Hill 4: The Room

Soundtrack z The Room doczekał się trzech, znacznie różniących się od siebie wydań. W Japonii album posiadał dodatkową płytę ze słuchowiskiem "Inescapable Rain in Yoshiwara". Pierwszy CD-ROM (z muzyką z gry) był identyczny względem wydania europejskiego. Z kolei amerykańscy konsumenci otrzymali jako bonus do przedpremierowych egzemplarzy gry "wersję limitowaną" ścieżki dźwiękowej (Limited Edition Soundtrack). Album zawierał m.in. remiksy oraz utwory nieobecne w wydaniach japońskim i europejskim.

Silent Hill: Origins

Oficjalna ścieżka dźwiękowa z Origins została wydana jedynie w Japonii, w 2008 roku. Pudełko zawierało broszurę z komiksem autorstwa Masahiro Ito (twórcy potworów i lokacji z Silent Hill 1-3), którego głównym bohaterem był Pyramid Head.

Silent Hill: Homecoming

Soundtrack z Homecoming nie doczekał się jeszcze oficjalnego wydania. W USA dostępna jest jednak jego promocyjna edycja.

Silent Hill: Shattered Memories

Soundtrack z Shattered Memories nie doczekał się oficjalnego wydania. Tylko w USA dostępna była jego promocyjna edycja.
* Seria Silent Hill (Konami Japan)
* Oficjalna strona Silent Hill 2 (Konami Europe)
* Oficjalna strona Silent Hill 3 (Konami Europe)
* Oficjalna strona Silent Hill 4 (Konami Europe)
* Oficjalna strona Silent Hill  Origins
* Oficjalna strona Silent Hill  Homecoming (Konami Europe)
* Strona WWW Masahiro Ito (projektant potworów i lokacji)
* Sato Works - strona WWW Takayoshiego Sato (twórca postaci i sekwencji CGI)
* Oficjalny blog Akiry Yamaoki (autor oprawy dźwiękowej, kompozytor)
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-18 01:03:48