Czytaj więcej"/> Drukuj
Sierpień_1980 -
i brama Stoczni Gdańskiej
Sierpień 1980 to jeden z kilku miesięcy, które odcisnęły swoje piętno w historii PRL.
W sierpniu 1980 roku narodził się, trwający kilkanaście miesięcy, okres wolności w komunistycznym państwie. W siepniu także powstał ruch społeczny, który wkrótce przeistoczył się w 10-milionową "Solidarność". Sierpień także był impulsem do przemian systemowych, które w ostateczności doprowadziły do upadku PRL i powstania III Rzeczpospolitej.
Sierpień 1980 przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu. Faktycznie jednak pierwsze strajki miały miejsce w Ursusie, Sanoku i Tarnowie już 1 lipca. Najważniejszy strajk rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej (żądano m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970).
16 sierpnia w Gdańsku powstaje Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (na czele Lech Wałęsa), który następnego dnia przedstawia 21 postulatów MKS.
24 sierpnia powstaje Komisja Ekspertów - doradców strajkujących, składająca się głównie z osób wywodzących się z KOR i KSS KOR.
Punktem kulminacyjnym Siepnia jest podpisanie porozumień kolejno - w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) i w Jastrzębiu (3 września).
Strajki sierpniowe dały początek NSZZ Solidarność.

Inne rocznice-miesiące w okresie PRL

Zobacz też:
Wikiźródła, nasz siostrzany projekt, zawiera 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 12:29:52