Czytaj więcej"/> Drukuj
Siena miasto we Włoszech, w Toskanii, ok. 60 tys. mieszkańców. Ważne centrum turystyczne.
Siena jest także jedną z prowincji Toskanii o powierzchni 3821 km2, zamieszkałą przez 251892 mieszkańców, podzieloną na 36 komun.

Historia

Według legendy Sienę założyli synowie Remusa - Senio i Aschio, którzy uciekając przed Romulusem schronili się w górach i wznieśli zamek Senio. Herbem miasta stało się godło ich rodu - wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa, a barwami balzany - miejskiego sztandaru były biel i czerń.
Historycznie Siena była etruskim osiedlem i małym miasteczkiem w okresie antycznym. Około 5 wieku w Sienie znajdowała się siedziba biskupstwa. Dogodne położenie miasta przy szlakach handlowych i miejscowy przemysł włókienniczy stały się podstawą przyszłego bogactwa mieszczan oraz arystokracji longobardzkiej i frankońskiej. W XII i XIII wieku Siena zaliczała się do najbogatszych miast Europy. Do dzisiejszego dnia istnieje w Sienie najstarszy europejski bank Monte Paschi di Sien. Bankierzy ze Sienny udzielali pożyczek prawie w całej ówczesnej Europie, a do największych rodów finansowych należeli: Buonsignori, którzy założyli spółkę Grande Tavola, Piccolomini, Salimbeni. Stan kupiecki zaczyna się chylić ku upadkowi w XIII wieku. W XII wieku w sporze między gwelfami a gibelinami Siena opowiedziała się po stronie cesarza. Między innymi ten wybór był przyczyną ciągłych konfliktów z Florencją. Miastem rządziła rada, consiglio, która co roku wybierała członków rządu - Signorii i podestę - najwyższego urzędnika miejskiego.

Zabytki i atrakcje turystyczne

W Sienie zachowana została w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku ( Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku. W skład kompleksu wchodzą baptysterium i kampanila. W środku znajduje się oktagonalne ambona autorstwa Nicola Pisano oraz płaskorzeźby które wykonali Donatello, Ghiberti, Jacopo della Quercia i inni XV-wieczni rzeźbiarze.
Inne zabytki: główny rynek (Piazza del Campo), ratusz.
Na przełomie XIII i XIV wieku powstała ważna szkoła malarska zwana sieneńską. Jeden ze starszych uniwersytetów na świecie 1240. Ze Sieny pochodzi Jacopo della Quercia. W Sienie żyła i działała Święta Katarzyna.

Link zewnętrzny

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 09:58:25