Czytaj więcej"/> Drukuj
Seneka Młodszy (około 5 p.n.e. - 65 n.e.) Lucius Annaeus Seneca (Minor), Lucjusz Anneusz Seneka (Młodszy), zwany Filozofem, syn Seneki Starszego (Seneca Maior) zwanego Retorem (Seneca Rhetor). Retor, pisarz, poeta, filozof rzymski. Stoik, piewca heroicznej etyki. Jego filozofia wywarła znaczny wpływ na chrześcijaństwo. Pisał tragedie przeznaczone do czytania. Wychowywał Nerona. Był konsulem w roku 56 n.e. W 63 roku wycofał się z polityki, a dwa lata później został zmuszony do popełnienia samobójstwa przez podcięcie żył, gdy odkryto jego rzekome powiązania ze spiskiem Pizona.
Seneka_Młodszy -

Autor następujących dzieł łacińskich: Autorstwo tragedii Octavia jest kwestionowane. Pewne poszlaki wskazywać mogą, że powstała ona już po śmierci Nerona (a więc i Seneki).

Medea i Kolumb

Na końcu aktu drugiego tragedii Medea chór śpiewa następujący tekst:
375
venient annis saecula seris,
quibus Oceanus vincula rerum
laxet et ingens pateat tellus
Tethysque novos detegat orbes
nec sit terris ultima Thule.

Jest to przepowiednia, że nadejdą czasy kiedy ocean rozluźni swoje więzi i Thule (czyli Islandia - wtedy najodleglejsza ze znanych krain) nie będzie ostatnim lądem. Krzysztof Kolumb używał jej, jako jednego z dowodów swojej teorii kulistości Ziemi.

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-14 17:50:05