Czytaj więcej"/> Drukuj
Saoszjant - mesjasz w zaratusztrianizmie, który ma się nardzić z dziewicy 3000 lat po Zaratusztrze (z jego nasienia) czyli prawdopodobnie w XXIV wieku (najczęściej przyjmuje się rok 2401), choć częste są do chwili obecnej spory w sprawie tej daty. Nie jest również uznawane powszechnie, że jest to jedna osoba, gdyż w trakcie rozwoju zaratusztrianizmu powstała koncepcja trzech Saoszjantów, którzy stopniowo będą niszczyć zło. Część wiernych twierdzi, że Saoszjantem ma być nowo narodzony, bądż prybyły z ukrycia Zaratusztra, lub nawet sam Ahura Mazda.
Według większości wiernych jedna bądź trzy dziewice maja być zapłodnione nasieniem Zoroastra w trakcie kąpieli w jeziorze Kars (obecnie: Iran). Nasienie to ma pochodzić z jedynego/jednego z trzech stosunków Zaratusztry ze swą żoną Havovi i zostać cudownie przeniesione do jeziora. Pierwszą z trzech dziewic ma być kompiąca się w jeziorze piętnastoletnia Shemik-abu, a jej syn ma nosić imię Ukhshyat-ereta. Tysiąc lat później druga- Shapir-abu ma urodzić kolejnego zbawiciela o imieniu Ukhshyat-nemangh. Ostatecznym Saoszjantem ma zostać następne tysiąc lat później Astvat-ereta syn trzeciej dziewicy - Gobak-abu, która jednak w odróżnieniu od poprzednich ma zostać zapłodniona przez wypicie wody z jeziora. Przed każdym poczęciem kobietom ma się objawić anioł.
Saoszjant będzie wysłany przez Ahurę Mazdę by pokonać (dzięki sile nadanej mu prez niego) Angra Mainju i pomóc w stworzeniu nowego świata, kóry powstanie przez spalenie dotychczasowego. Co ciekawe spalone ma być również Piekło, co stało się później podstawą wiary w apokatastazę w niektórych nurtach judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Tuż przed końcem świata ma dojść do zmartwychwstania umarłych i ostatecznej walki Dobra ze Złem w której wezmą udział wszyscy ludzie. Powstanie nowy doskonały świat. Koncepcja Saoszjanta wpłynęła prawdopodobnie na powstanie idei Mesjasza w Judaizmie i Mahdiego w islamie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-16 03:46:59