Czytaj więcej"/> Drukuj
Rynek_krakowski -

Rynek Główny w Krakowie, jeden z największych placów w Europie, ma wymiary 200x200m. Wytyczono go podczas lokacji miasta w 1257 r. na rozkaz krakowskiego księcia Bolesława Wstydliwego.
Wytyczono go z myślą, aby miejscowi oraz podążający szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca, by móc sprzedawać tu swe towary. Pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich są zajmujące centrum Rynku Sukiennice.
Od czasu powstania placu, jego poziom podniósł się w niektórych miejscach o ponad 5 m. Pod nim znajdują się olbrzymie piwnice. Mieści się tam także kawiarnia Pod Ratuszem i teatr "Maszkaron" oraz mini-muzeum archeologiczne w podziemiach kościoła św. Wojciech. Istnieje podziemne połączenie Wieży Ratuszowej i Sukiennic, a poniżej głównej ich hali znajduje się długa na 100 m i wysoka na 5 m hala średniowieczna. Inna ukryta pod powierzchnią Rynku przestrzeń w okolicach Sukiennic to leżące od strony ul. Siennej - tzw. Kramy Bogate (ok. 1200 m²).
Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury oraz renomowane sklepy z ekskluzywnymi towarami. Najbardziej znane restauracje to Wierzynek (nr 15) i Hawełka - Tetmajerowska (nr 34). Inne: Wentzl (nr 19), Redolfi (nr 38) i Pod Słońcem (nr 43). Warto zwrócić uwagę na kawiarnię Vis a Vis pod nr 29. To było ulubione miejsce Piotra Skrzyneckiego, twórcy Piwnicy Pod Baranami. Jego figura w charakterystycznym kapeluszu na głowie przesiaduje nadal w tym lokalu lub też w kawiarnianym ogródku na Rynku.
Rynek jest miejscem spotkań, letnich festiwali, koncertów, targów i prezentacji:
Rynek_krakowski -

Na rynku znajdują się:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 08:01:27