Czytaj więcej"/> Drukuj
Rwanda, Republika Rwandyjska – niewielkie państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu.
br />

Ustrój polityczny


Stolicą Rwandy jest 365-tysięczne Kigali. Miasto o niskiej zabudowie nie posiada zbyt wielu interesujących miejsc do zwiedzania. Posiada międzynarodowy port lotniczy. W okolicach wydobywa się rudy cyny.
Pod względem administracyjnym kraj podzielony jest na 12 prefektur.
Rwanda jest członkiem ONZ.

Geografia


Najwyższym szczytem Rwandy jest Karisimbi - 4507 m n.p.m.
Większe miasta poza stolicą to : Ruhengeri (ok. 100 tys. mieszk.), Butare (28,6 tys.), Gisenyi (29,1 tys.), Byumba (14,9 tys.) oraz Cyangugu (13,4 tys.).

Historia


Na początku XX wieku Rwanda była kolonią belgijską. Niepodległość uzyskała (razem z sąsiednim Burundi) w 1962 r. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kraj ten, mimo waśni etnicznych, stanowił jedno z bogatszych państw czarnej Afryki. Jednak w latach dziewięćdziesiątych, między innymi z powodu dużego przeludnienia i braku ziemi uprawnej (do 300 mieszkańców na km2), stał się miejscem jednej z najkrwawszych w historii Afryki wojen domowych pomiędzy dwoma głównymi plemionami, Hutu i Tutsi.

Gospodarka


Demografia

Oprócz urzędowych języków francuskiego i kiniaruanda, w użyciu jest także swahili (kiswahili).

Kultura


Polonia i poloniki

W Rwandzie pracują liczni misjonarze i misjonarki z Polski. W 1993 roku dużego wyczynu dokonali polscy kajakarze z klubu "Bystrze", którzy przepłynęli kajakami od źródeł Nilu w jego górnym biegu.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 14:14:43