Czytaj więcej"/> Drukuj
Royal Air Force, RAF (Królewskie Siły Lotnicze) – nazwa sił lotniczych Wielkiej Brytanii.

Historia

RAF powstał 1 kwietnia 1918 r. z połączenia Royal Flying Corps (Królewski Korpus Lotniczy) oraz Royal Naval Air Service (Służba Lotnicza Marynarki Królewskiej). Tym samym powstały pierwsze na świecie siły powietrzne niezależne od dowództwa lądowego lub marynarki wojennej. RAF podlegał bezpośrednio Ministerstwu Lotniczemu (Air Ministry). Do końca I wojny światowej RAF miał 4 tys. pilotów oraz 114 tys. personelu naziemnego. Zadania lotnictwa polegały na prowadzeniu zwiadu, bombardowaniu celów naziemnych oraz niszczeniu samolotów przeciwnika.
W okresie międzywojennym RAF nie prowadził żadnych operacji militarnych, a jego działania ograniczały się do transportu poczty i wojska. W 1928 r. samoloty RAF wzięły udział w ewakuacji cywilów w Afganistanie (była to pierwsza tego typu akcja).
W 1936 r. doszło do reorganizacji RAF: powstało dowództwo obrony wybrzeża (Coastal Command), dowództwo myśliwskie (Fighter Command) i dowództwo bombowe (Bomber Command).
Za największy sukces RAF uważa się bitwę o Anglię (1940 r.), kiedy piloci RAF (również innych niż brytyjska narodowości) powstrzymali naloty niemieckiej Luftwaffe, ratując Wielką Brytanię – nieprzygotowaną wówczas do obrony swojego terytorium przed lądową inwazją niemiecką (zob. Operacja Lew morski).
Podobnie na Malcie RAF uratował tę ważną strategicznie wyspę przed wpadnięciem w ręce włoskie.
Samoloty RAF uczestniczyły podczas II wojny światowej również w nalotach bombowych na Niemcy, a także służyły do innych celów, jak niszczenie okrętów podwodnych, do zwiadu itp.
RAF nie wziął poważniejszego udziału w kolejnych wojnach, choć i w Korei, Wietnamie, podczas Kryzysu Sueskiego (1956) walczyły samoloty RAF, jednak ich udział był marginalny.
W 1968 r. w RAF przeprowadzono kolejne zmiany: trzy dowództwa połączono w jedno, dowództwo uderzeniowe (Strike Command).
RAF odegrał za to istotną rolę podczas wojny falklandzkiej (1982 r.). W wojnie w Zatoce Perskiej (1990 r.) wzięło udział ok. 100 samolotów RAF.
Mimo starań, RAF pozostaje w tyle za USAF. Obecnie RAF jest częścią lotnictwa NATO.

Słynne samoloty RAF

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 12:56:12