Czytaj więcej"/> Drukuj
Rotterdam - miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa.

Położenie

Miasto położone jest ,w delcie Ren i Mozy, nad Nową Mozą (ramię deltowe Renu), połączone jest z Morzem Północnym kanałem Nieuwe Waterweg o długości 30 km.

Historia

Po raz pierwszy Rotterdam wzmiankowany jest w 1283 roku, prawa miejskie otrzymał w 1299. Od XVI wieku rozpoczęto rozbudowę portu. W XVII–XVIII wieku nastąpił rozkwit miasta (rozwój handlu głównie z Francją i Anglią oraz przemysłu okrętowego i sukiennictwa). Od około 1850, wraz z rozwojem żeglugi na Renie i przemysłu Zagłębia Ruhry, jak też znacznej rozbudowy i modernizacji portu, wzrosło światowe znaczenie Rotterdamu. W czasie II wojny światowej silnie zniszczony przez lotnictwo niemieckie. Nieliczne zachowane zabytki, m.in. gotycki kościół Św. Wawrzyńca( XV - XVI), dom Schielandshius (2 poł. XVII wiek), obecnie Muzeum Historyczne); pomnik z brązu "Rozdarte Miasto".

Gospodarka

Największy port morski świata od 1962 roku, jest rozciągnięty na 23 km. Port wyposażony jest w nowoczesne terminale naftowe (Maasvlakte, Europoort, Pernis, Botlek), rudowe, kontenerowe; obsługuje wymianę handlową krajów nadreńskich; przywóz ropy naftowej, rud metali, węgla kamiennego, i zboża, wywóz produktów naftowych, maszyn, środków transportu, chemikaliów. Największy na świecie kompleks rafineri ropy naftowej(koncernów Shell, British Petroleum) o mocy przerobowej ponad 90 mln ton rocznie.
W Rotterdamie znajdują się banki, towarzystwa żeglugowe i ubezpieczeniowe.

Transport

Wielki węzeł komunikacyjny. Krzyżują się tu się autostrady: A - 13, A - 15, A - 16 i A - 20. Węzeł komunikacji kolejowej. Miasto posiada również międzynarodowy port lotniczy i oczywiście ogromny port morski.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 23:02:15