Czytaj więcej"/> Drukuj
Rodzina - nowy ruch religijny założony przez pastora Davida Berga (1919 -1994) w latach 60. na zachodnim wybrzeżu USA. W Polsce działa pod nazwą: Wspólnota Niezależnych Zgromadzeń Misyjnych „Rodzina” z dwoma głównymi ośrodkami - w Karpaczu i Piasecznie.
W latach 60. w USA nastał wśród młodzieży klimat krytyki wobec obecnych form religijności i religii jako takiej. Spora część z nich odrzuciła tradycyjne chrześcijaństwo. W religijną próżnię powstałą w ten sposób zaczęły wchodzić nowe ruchy, oparte zarówno o religie Orientu, jak i o nowe wizje chrześcijaństwa. Wtedy właśnie Berg jako pastor rozpoczął pracę duszpasterską wśród hipisów. Pierwsza założona przez niego wspólnota nosiła nazwę Nastolatki dla Jezusa (ang. Teens for Christ). Dużą popularność uzyskał m. in. dzieki stałemu głoszeniu końca świata, co miało nastąpić w wyniku trzęsień ziemi (Kalifornia miała zostać pochłonięta przez ocean) i wielkiej światowej bitwy - Armagedonu, co miało nastąpić w 1993 roku oraz upadku całego systemu ekonomicznego świata.
Ugrupowanie z czasem ewoluowało - zmieniło nazwę na "Dzieci Boga" (Children of God), a sam Berg ogłosił się ostatnim i najważniejszym prorokiem oraz przybierał nowe imiona: Mojżesz Dawid, MO (skrót od Mojżesz) i Ojciec. Stał się bardzo autorytarny i wprowadzał do wierzeń i zasad grupy coraz więcej motywów seksualnych. Kolejna zmian nazwy na "Rodzina Miłości" (The Family of Love) miała miejsce pod koniec lat 70., a ostatnia na Rodzina (The Family) w 1987. W organizacji istnieje 4-5 szczeblowa hierarchia.
MO (tak się zwykle podpisywał) z czasem, a szczególnie po ostrych reakcjach ze strony rodziców wyznawców i pozwach sądowych, stronił od publicznego pojawiania się, do tego stopnia, że od początku lat 80. nie pokazał się ani razu. Z grupą kontaktował sie za pomocą listów. Z listów tych emanował coraz większy seksualizm - Berg twierdził, że Bóg jest sexy, więc taki sam obowiązek mają wszyscy wyznawcy. W grupie, w której i tak od dawna panował znaczny promiskuityzm, zapanował zwyczaj dzielania się partnerami, w tym również małżonkami - jest to tzw. sharing. Młode adeptki miały natomiast obowiązek szerzenia wiary na świecie i zdobywania funduszy poprzez flirt i seks, czemu miało sprzyjać noszenie skąpych ubrań (flirty fishing). Pieniądze na działalność zdobywano w sporej części przez sprzedaż na ulicy biuletynów łączących w sobie treści seksualne z religijnymi.
W związku z niesprawdzaniem się przepowiedni, ale również epidemią HIV, grupa stała się nieco bardziej zachowawcza. Obecnie sektą kieruje wdowa po Bergu, Karen Zerby. Grupa liczy około 8000 członków, w Polsce około 100 osób, co jest pewnym regresem. Mieszkają w niewielkich komunach i stronią od dawnych znajomych i rodzin.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 06:12:47