Czytaj więcej"/> Drukuj
Robert Ervin Howard (22 stycznia 1906 - 11 czerwca 1936) to amerykański pisarz fantasy, znany głównie jako twórca postaci Conana barbarzyńcy.
Urodził się w Peaster w Texasie, jako syn doktora Isaaca Mordecai Howarda oraz Hester Jane Ervin Howard. Jego rodzina często zmnieniała miejsce zamieszkania, aż osiadła w Cross Plains w środkowym Texasie w 1919.
Zaczął pisać już w wieku 15 lat, zosatał zaś opublikowany po raz pierwszy cztery lata później. Pisał opowiadania w bardzo wielu gatunkach, ale jego najsłynniejszy bohater, to Conan barbarzyńca. Pojawił się po raz pierwszy w opowiadaniu The Phoenix on the Sword w grudniu 1932 roku.
Howard jest też autorem serii opowiadań z purytaninem Solomonem Kane oraz Piktem Bran Mak Mornem.
Howard prowadził korespondencję z piarzami: H.P. Lovecraftem i Clarkiem Ashtonem Smithem. Napisał kilka opowiadań grozy osadzonych w realiach mitów Cthulhu, stworzonych przez pierwszego z nich.
11 czerwca 1936 roku, około 8 rano, Howard usiadł w swoim samochodzie z pożyczoną bronią, następnie strzelił sobie w głowę. Umarł nie odzyskawszy przytomności około 16:00. Został pochowany na cmentarzu Greenleaf w Brownwood.

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 19:08:11