Czytaj więcej"/> Drukuj
Reims -
Reims, miasto w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, departamencie Marne. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.
Liczba mieszkańców: 180 tys. (2002)

Historia

Dzieje Reims sięgają czasów rzymskich. Na terenie miasta istniała wcześniej osada galijska zwana Durocortorum.
Wznoszenie świątyni rozpoczęto w roku 1211 na miejscu wcześniej istniejącego romańskiego kościoła z V wieku, którego fundamenty zachowały się w podziemiach katedry. W murach świątyni jak w kalejdoskopie przewija się historia Francji. Reims było ważnym ośrodkiem administracyjnym jeszcze przed powstaniem Francji. W okresie panowania Merowingów był to jeden z pierwszych ośrodków chrześcijaństwa. W istniejącym wówczas kościele w 496 roku ochrzczony został król Franków Chlodwig. W późniejszych latach Reims nie utraciło swego znaczenia. Odbywały się tu koronacje królów francuskich. Pamiątki po tych uroczystościach pieczołowicie przechowywane są w znajdującym się tuż obok Palais du Tau.
Budowa katedry, którą dziś możemy podziwiać trwała cały wiek XIII. Największe zniszczenia od tamtego czasu nastąpiły podczas I wojny światowej. Najbardziej ucierpiały wówczas witraże. Stworzenie nowych powierzono wspaniałemu artyście Marcowi Chagallowi. Komponując nowe witraże artysta skupił się na tradycjach całego regionu. Dziś we wschodniej kaplicy możemy podziwiać piękne dzieło, którego tematyką jest... szampan. Kolejne witraże przedstawiają we wspaniały sposób proces wyrobu tego jedynego w swoim rodzaju trunku.
Podczas I wojny światowej Reims w większości zostało zrównane z ziemią. Zabójcze dla miasta bombardowania stosunkowo łagodnie obeszły się z gotycką katedrą stojącą w centrum Starego Miasta. Po wojnie rozpoczęto odbudowę miasta. Także katedrę poddano licznym zabiegom mającym przywrócić jej pierwotny wygląd.
Zniszczenia wojenne nie ominęły Reims także podczas II wojny światowej.

Zabytki i turystyka

Reims -
Najważniejsze place Reims: Najważniejszą ulicą Reims jest Rue de Vesle która przecina miasto z południowego-zachodu na północny-wschód, przechodząc między innymi przez Place Royale.
Najstarszym zabytkiem w Reims jest La Porte de Mars (Wrota Marsa) rodzaj trójarkadowego łuku triumfalnego o długości 33 metrów i wysokości 13 metrów.
Inne zabytki:
Reims -
Katedra Notre-Dame w Reims (Cathedrale Notre-Dame de Reims) jest uznawana za najbardziej harmonijną i "klasyczną" w proporcjach katedrę we Francji. Wiele sławy Reims zawdzięcza katedrze, miejscu koronacji koronacji prawie wszystkich królów, począwszy Chlodwiga w V wieku. Dwuwieżowa fasada katedry przypomina swym wyglądem fasadę paryskiej Notre-Dame. W obydwu świątyniach z fasad wyrastają nie przykryte hełmami wieże. W Reims w fasadzie znajdują się trzy ogromnych rozmiarów portale. Są tak duże, że w tympanon środkowego wbudowana została rozeta. Druga z rozet znajduje się ponad portalem. Po obydwu jej stronach wybudowano strzeliste gotyckie okna oświetlające dwie boczne nawy. Trójnawowa katedra ta jest bazyliką co oznacza, że dwie nawy boczne są niższe od nawy głównej (długość 138 m). Wieńczący je dach zdobiony jest licznymi rzeźbami, częściowo przeniesionymi z pałacu biskupiego.
W oknach katedry znajdują się XX wieczne witraże Marc Chagall|Marca Chagalla
.
Pałac znajdujący się nieopodal katedry jest z nią nierozerwalnie związany. Część pałacu stanowi bowiem XI-wieczna bazylika St Rémy, w której złożono ciała większości królów koronowanych w pobliskiej Notre-Dame.

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 15:55:03