Czytaj więcej"/> Drukuj
Radio - dziedzina techniki, zajmująca się przekazywaniem wiadomości na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. Ten syn włoskiego kupca z Lombardii rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku 1894. Pracując w amatorskich warunkach - i częściowo w tajemnicy przed ojcem - uzyskał we wrześniu 1895 roku łączność radiową na odległość 1 kilometra. Nie widząc zainteresowania swoim wynalazkiem we Włoszech, wyjeżdża w lutym 1896 do Anglii. Za pomocą krewnych (matka Guglielma, Annie była Irlandką) trafia do naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzet nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia.
Konkurentem do tytułu wynalazcy jest rosyjski fizyk Aleksander Popow, który 7 maja 1895 roku w czasie posiedzenia Rosyjskiego Towarzystwa Fizyko-Chemicznego w Petersburgu przedstawił pracę pt.: "O stosunku proszków metalowych do drgań elektrycznych" i po raz pierwszy przedstawił publicznie przyrząd do wykrywania i rejestracji drgań elektrycznych. Głównym zadaniem przyrządu było jednak wykrywanie burz. Potrafił robić to z odległości 30 km. 24 marca 1896 roku udało się Popowowi nawiązać łączność radiową i przekazać telegraficznie znaki na odległość ponad 250 metrów.
Radio służyło początkowo do przekazywania znaków alfabetu Morse'a a następnie dźwięku.
Słowo radio ma kilka znaczeń, z których najczęściej spotykane, to:
A. Radiofonia, czyli system rozpowszechniania drogą radiową publicznie dostępnych audycji.
B. Instytucja opracowująca i nadająca program radiowy. Zazwyczaj dysponuje własnym studiem radiowym, aparaturą do rejestracji i obróbki dźwięku oraz nadajnikiem (przykład: Radio Wolna Europa, Radio Zet).
C. radioodbiornik - urządzenie umożliwiające odbiór i odsłuchiwanie audycji radiowych. (przykład: Włączyć radio. Radio grało na cały regulator. Radio tranzystorowe)
D. radiostacja, radiotelefon - urządzenie służące do prowadzenia łączności radiowej. (przykład: Dalsze informacje otrzymacie przez radio)

Krótka historia radia

1896 Guglielmo Marconi, włoski fizyk z bolonii, buduje bezprzewodowy telegraf, dzięki któremu można odbierać i nadawać wiadomości radiowe na odległość ponad jednej milii.
1901 Kanadyjski naukowiec Reginald A. Fessenden po raz pierwszy przekazuje drogą radiową głos.
1912 W Stanach Zjednoczonych pojawiają się pierwsze stacje radiowe.
1913 Edwin Armstrong patentuje odbiornik radiowy o sprzężeniu zwrotnym zwany heterodyną.
1915 Spółka AT&T przesyła ludzki głos drogą radiową przez Atlantyk, używając nadajnika z 3300 lampami elektronowymi.
1922 Stacje radiowe zaczynają pracę w krajach europejskich: w Związku Radzieckim, Anglii i Francji.
1925 Powstaje pierwszy eksperymentalny nadajnik fal ultrakrótkich (UKF).
1926 Inauguracja stałych programów Polskiego Radia na fali długiej 1111 metrów. Radiostacja zainstalowana na Fortach Mokotowskich w Warszawie ma moc 10kW i należy do najsilniejszych w Europie.
1929 Pierwsze odbiorniki radiowe instalowane w samochodach.
1938 Słuchowisko o ataku Marsjan na Ziemię pt. Wojna światów w reżyserio Orsona Wellsa wywołuje panikę w kilku stanach USA
1952 Sony wprowadza przenośny tranzystorowy odbiornik radiowy.
1961 Gwałtowny rozwój radiostacji nadających na falach UKF
1974 W Konstantynowie k. Gąbina startuje nadajnik I programu Polskiego Radia o mocy 2000kW. Masz ma długość połowy fali (646m) i jest najwyższym tego typu obiektem na świecie.
1994 Pojawiają się pierwsze radiostacje internetowe.
2002 W USA rozpoczynają nadawanie radiostacje satelitarne XM i Sirius
2004 Adam Curry nadaje w sierpniu pierwszy podcast

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-20 04:12:08