Czytaj więcej"/> Drukuj
RAM -
RAM (ang. Random Access Memory) - jest to podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej zwany też pamięcią użytkownika lub pamięcią o dostępie swobodnym. Teoretycznie oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych). W praktyce jednak skrótem tym oznacza się tylko pamięć, którą można normalnie zapisywać, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu), pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i/lub dane początkowe dla tych programów, oraz wyniki ich pracy.
Zawartość niektórych pamięci RAM jest tracona w momencie zaniku napięcia zasilania, dlatego wyniki pracy programów muszą być zapisane na jakimś nośniku danych.
RAM jest stosowany między innymi jako pamięć operacyjna komputera (montowany do gniazd na płycie głównej), jako pamięć niektórych komponentów komputera (np. kart graficznych, dźwiękowych, itp.), oraz w wielu innych zastosowaniach - np. w programatorze pralki automatycznej.

Technologie pamięci RAM

Współczesna pamięć RAM jest realizowana sprzętowo w postaci układów scalonych występujących w różnych technologiach lub jako fragmenty bardziej złożonych scalonych układów cyfrowych (np. pamięć cache L1 procesora, a ostatnio także L2) oraz w postaci różnych modułów, znajdujących głównie zastosowanie w komputerach. Wyróżnia się pamięci trwałe (NVRAM) i ulotne.

Pamięci ulotne (Volatile Random Access Memory)

Pamięci trwałe (Non-Volatile Random Access Memory)

Rozwój modułów pamięci używanych w komputerach PC

 
 
 
 
 
 
Wielkość naturalna na monitorze 17' (1024x768)Typ obudowy
Typ pamięci
ZastosowanieRokUwagi
Grafika:RAM_n.jpg
DIP

PC
, XT
, AT
1981

SIP

AT, 386


SIMM 30 pin

386, 486


SIMM 72 pin

486 Pentium


DIMM

SDRAM
Pentium II
, Pentium III


RIMM

DDR (pamięć komputerowa)|DDR
Pentium IVPrekursorzy współczesnych pamięci RAM

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 03:26:00