Czytaj więcej"/> Drukuj
Praga -
Praga -
Praga (cz. Praha, niem. Prag, ang. Prague) - stolica i największe miasto Czech. Nazwa została wyprowadzona od słowa czeskiego "prah" które oznacza próg domu (związane jest to z legendą o Libuszy) ale także próg na rzece. Położona po obu stronach rzeki Wełtawy. Obszar 496 km²; 1.205.000 mieszkańców (2002), główny ośrodek gospodarczy kraju. Przemysł maszynowy, elektrotechniczny, włókienniczy i inne. Uczelnie: m.in. Uniwersytet Karola (data założenia 1348, najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej).

Historia

Miasto zostało założone w średniowieczu przez pierwszych Przemyślidów. Od 973 roku było siedzibą pierwszego biskupstwa na tych terenach. Szczególny rozkwit osiągnęło za rządów Karola IV. W roku 1344 praskie biskupstwo zostało podniesione w hierarchii koscielnej do rangi arcybiskupstwa. Od 1526 pozostawało pod rządami Habsburgów. W 1419 roku miała tam miejsce słynna defenestracja katolików (wojny husyckie), zaś w 1618 roku podobne wydarzenie (wyrzucenie przez okno namiestników cesarza) stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej. W 1848 roku powstanie (w czasie Wiosny Ludów). W latach 1939-45 okupowana przez Niemcy, wyzwolona w 1945. W 1968 roku główna arena praskiej wiosny. W roku 1993 po odłączeniu się Słowacji, miasto zostało stolicą Republiki Czeskiej.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Praga jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy, z tego względu corocznie odwiedzają ją liczne rzesze turystów. Niektórymi z atrakcji turystycznych są:

Linki zewnętrzne

Inne znaczenie hasła Praga:

Praga - nazwa jednej z dzielnic Warszawy lub - potocznie - cała część Warszawy położona po prawej (praskiej) stronie Wisły.
Praga - nazwa pojazdów produkowanych przez Praską Fabrykę Samochodów w Pradze (czeskiej); najbardziej znanym jest samochód ciężarowy Praga V3S (6x6).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-17 16:02:04