Czytaj więcej"/> Drukuj
Prędkość nadświetlna to określenie dotyczące przemieszczania się obiektu fizycznego lub informacji szybciej niż światło. Zgodnie ze szczególną teorią względności nic nie może się poruszać szybciej niż światło w próżni. Jeżeli jakiś obiekt łamie tę zasadę, to porusza się z prędkością nadświetlną. Istnieje pewna szczególna sytuacja kiedy teoria względności pozwala na coś takiego. W wodzie, czy powietrzu światło porusza się wolniej niż w próżni. Jednak niektóre cząstki elementarne (np. neutrony) poruszają się z prędkością taką jak w próżni. Oznacza to, że osiągają np. w wodzie prędkość nadświetlną, co powoduje świecenie, znane jako promieniowanie Czerenkowa. Fizyka kwantowa pozwala na pozorne osiągnięcie prędkości nadświetlnej. W pewnych sytuacjach stany kwantowe splątanych fotonów mogą być teleportowane między odległymi od siebie o wiele metrów laboratoriami. Zjawisku temu nie towarzyszy żadne opóźnienie zależne od odległości.


Prędkość nadświetlna jest jednym z najpopularniejszych wynalazków umieszczanych w literaturze science-fiction. Większość pomysłów dotyczących tego tematu, to tylko naukowe spekulacje, nie potwierdzone naukowymi faktami.
Odkrycie sposobów na osiągnięcie prędkości nadświetlnej może być bardzo ważnym krokiem dla rozwoju ludzkości. Już wewnątrz Układu Słonecznego prędkość światła jest istotnym ograniczeniem. Jeżeli kiedyś ludzie postawią nogę na Marsie, to my na Ziemi dowiemy się o tym najwcześniej po ok. 15 minutach. Tyle czasu potrzeba falom radiowym na pokonanie tej drogi. Tak wielkie opóźnienie bardzo utrudnia prowadzenie międzyplanetarnych rozmów na żywo. Dopiero komunikacja z prędkością nadświetlną jest szansą, aby wykonać telefon na Marsa.
Inne gwiazdy odległe są od nas o całe lata świetlne. Osiągnięcie prędkości zbliżonej do prędkości światła jest bardzo kosztowne. Nawet w takiej sytuacji podróż na inną podobną do Ziemi planetę mogła by zająć setki lat. Tylko statek kosmiczny pokonujący odległości międzygwiazdowe szybciej niż światło może pozwolić ludzkości na zbadanie odległych światów.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 06:45:57