Czytaj więcej"/> Drukuj
Portoryko (hiszp. Puerto Rico) – państwo stowarzyszone z USA, leżące na wyspie w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.

Ustrój polityczny

Puerto Rico pozostaje pod zwierzchnictwem USA ale ma duży zakres autonomii. Mieszkańcy Puerto Rico, pomimo że są obywatelami USA, nie głosują w wyborach do kongresu i w wyborach prezydenckich. Nie płacą też federalnych podatków od dochodów wytworzonych na wyspie.
Przyszłość polityczna wyspy jest jeszcze otwarta gdyż obecna sytuacja jest dalej do pewnego stopnia prowizoryczna. Niektórzy mieszkańcy wyspy domagają się pełnej niepodległości, inni z kolei chcą pełnej integracji ze Stanami Zjednoczonymi i przekształcenia wyspy w kolejny amerykański stan.

Geografia

Archipelag Puerto Rico składa się z głównej wyspy Purto Rico i kilku mniejszych wysp: Vieques, Culebra, Mona, Desecheo i Caja de Muertos. Wyspa ma ok 170 km długości i ok. 60 km szerokości. Liczy ok. 4 milionów ludności. Stolicą jest San Juan, położony na północnym wybrzeżu głównej wyspy i ma ok 430 tys. mieszkańców.

Historia

Wyspa odkryta przez Kolumba w 1493 stała się częscią zamorskiego imperium Hiszpanii na następne 400 lat.
28 lipca 1898 podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej na wyspie wylądowały siły amerykańskie. Hiszpania przegrała wojnę i była zmuszona oddać amerykanom Puerto Rico w Traktacie Paryskim podpisanym w 1898. W 1917 amerykański Kongres dał wszystkim mieszkańcom Puerto Rico obywatelstwo amerykańskie. W 1948 Puerto Rico otrzymało prawo do wybierania gubernatora w demokratycznych wyborach. W 1952 kraj przyjął konstytucję, precyzującą stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykuły o ekonomii kraju

Demografia

Dane można znaleźć w CIA Factbook [1]
Mapa Puerto Rico

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 14:36:45