Czytaj więcej"/> Drukuj
Pompejusz -
Gnejusz Pompejusz (Cnaeus Pompeius Magnus)((urodził się 29 września 106 p.n.e.- zmarł 28 września 48 p.n.e.) rzymski polityk i dowódca wojskowy, jeden z twórców pierwszego triumwiratu, zwany przez współczesnych Pompejuszem Wielkim ze względu na wielkie sukcesy polityczne i militarne oraz zasługi dla Rzymu.
Urodził się w rodzinie senatorskiej. Pierwsze doświadczenia wojskowe i polityczne zdobywał pod okiem swojego ojca, który sprawował urząd konsula w 89 roku p.n.e. Po wylądowaniu wojsk Sulli w Brundyzjum (dzisiejsze Brindisi) w 83 p.n.e. przyłączył się do niego wraz ze swoimi trzema legionami, które udało mu się sformowac w jego rodzinnych posiadłościach w okolicach Picenum.
W 82 p.n.e. uczestniczył w zdobyciu Rzymu, a następnie z woli Sulli objął dowództwo nad oddziałami walczącymi ze stronnikami Mariusza na Sycylii i w Afryce. W 81 p.n.e. ostatecznie pokonał wojska popularów. Po zwycięstwie, za zgodą Sulli, odbył w Rzymie triumf, ale w 78 p.n.e. wbrew jego woli poparł kandydaturę Lepidusa na stanowisko konsula. Kiedy ten jednak podjął próbę zdobycia władzy dyktatorskiej, Pompejusz wystąpił przeciwko niemu, co przyczyniło się do klęski Lepidusa i wzmocniło pozycję Pompejusza w Rzymie.
Następnie stanął na czele wojsk walczących ze zwolennikami Mariusza w Hiszpanii, którym przewodził Sertoriusz. Po śmierci Sertoriusza w wyniku spisku i ostatecznym pokonaniu oddziałów przeciwnika, Pompejusz wrócił do Italii i wziął udział w walce z powstańcami Spartakusa. Wspólnie z Markiem Krassusem stłumił bunt i wymógł na senacie zgodę na objęcie funkcji konsula w 70 p.n.e. z Krassusem jako drugim konsulem. Konsulat objął mimo że nie osiągął przewidzianego prawem wieku ani nie pełnił wcześniej innych urzędów wymaganych przez tzw. cursus honorum. Nowi konsulowie odwołali najbardziej restrykcyjną część ustaw wprowadzonych podczas dyktatury Sulli, przywracając m.in. władzę trybuńską.
W 67 p.n.e. Pompejusz przeprowadził szybką, zwycięską kampanię przeciwko piratom sprawujac wówczas władze nad calym basenem Morza Środziemnego, a w 66 p.n.e. pokonał ostatecznie wojska Mitrydatesa VI Eupatora i narzucił Pontowi zwierzchnictwo rzymskie. Następnie zajął Syrię, kładąc kres panowaniu Seleucydów, i wkroczył do Judei, opanowując Jerozolimę w 63 p.n.e. Z zajętych terytoriów utworzył nową rzymską prowincję Syrię. Stworzył cały system państw zależnych politycznie i finansowo od Rzymu, do którego włączone zostały Kappadocja, Armenia i Państwo Bosporańskie. Można powiedzieć, że w latach 66-62 Pompejusz był faktycznym panem imperium rzymskiego.
Po uregulowaniu spraw na Wschodzie w 62 p.n.e. powrócił do Rzymu. Senat jednak, obawiając się wciąż rosnącego autorytetu Pompejusza, odmówił mu zatwierdzenia jego zarządzeń na Wschodzie i nadania ziemi weteranom.
W tej sytuacji w 60 p.n.e. Pompejusz zawarł umowę z Krassusem i Cezarem, tworząc nieformalny tzw. pierwszy triumwirat, zapewniając wszystkim trzem faktyczną władzę nad państwem, co pozwoliło Pompejuszowi przeforsować swoje żądania. W 56 p.n.e. triumwirowie odnowili porozumienie w Lukce. W 55 p.n.e. sprawował funkcję konsula z Krassusem po raz drugi. Na rok 52 p.n.e. w obliczu fali zamieszek wywołanych walką Milona i Klodiusza został wybrany na konsula bez kolegi w urzędzie (sine collegae). Doprowadził później do wyboru na ostatnie pięć miesięcy jako konsula swojego teścia Metellusa Scypiona. W styczniu 49 p.n.e. konflikt między Pompejuszem i Cezarem przerodził się w otwartą wojnę. Nie mając dość sił do przeciwstawienia się legionom Cezara w Italii, Pompejusz przedostał się do Grecji, gdzie udało mu się zgromadzić znaczną armię. Po zyweiciestwei pod Dyrrachium, ktorego ne wykorzystal, w miesiac pozniej doszło 9 sierpnia 48 p.n.e. pod Farsalos w Tesalii. Wojska Pompejusza poniosły druzgocącą klęskę mimo dwokrotnej przewagi, w tym siedmiokrotmnej przewagi w kawalerii. Sam Pompejusz umknął do Egiptu, licząc na poparcie swojego przyjaciela Ptolemeusza XIV. Ten jednak, pod wpływem swoich, obawiających się Cezara doradców zwłaszcza Achillesa, rozkazał zamordować Pompejusza zaraz po jego zejściu na ląd.
Małżeństwa i dzieci:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-15 20:25:28