Czytaj więcej"/> Drukuj
Polityka to polski tygodnik społeczno-polityczny.

Historia

Gazeta ukazuje się od 1957 roku. Redaktorami naczelnymi Polityki byli kolejno Stefan Żółkiewski, Mieczysław Rakowski, Jan Bijak i Jerzy Baczyński. W 1990 roku tygodnik wydzielił się z koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch i jest od tego czasu wydawany przez własną spółdzielnię - "Polityka" - Spółdzielnia Pracy. Od 1992 roku Polityka corocznie przyznaje nagrody dla wybitnych twórców kultury - Paszporty Polityki.
W 1995 roku tygodnik zmienił formułę wydawniczą i stał się kolorowym magazynem. Obecnie jest wydawany w nakładzie ok. 340 tys. egzemplarzy (stan na IX 2004). Pod względem wielkości sprzedaży, "Polityka" od marca 2004 zajmuje pierwsze miejsce wśród polskich tygodników opinii, przed "Newsweekiem". Z kolei według danych Polskich Badań Czytelnictwa, publikowanych w miesięczniku Press, dociera do ok. 2 mln czytelników i jest trzecim pod względem popularności tygodnikiem społeczno-politycznym w Polsce (za Newsweekiem i Wprost).
Tematyka obejmuje wydarzenia polityczne, gospodarcze, naukowe i kulturalne Polski, Europy i świata - bieżące komentarze i pogłębione analizy. Tygodnik korzysta ze wsparcia szerokiego zespołu autorów, w tym wielu osób z tytułami naukowymi i znanych intelektualistów, a także licznych korespondentów zagranicznych. Ideologicznie "Polityka" plasuje się w centrum sceny politycznej.

Stałe działy

Znani publicyści i felietoniści "Polityki"

Link zewnętrzny

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 19:03:20