Czytaj więcej"/> Drukuj
Prawo i Sprawiedliwość, PiS, partia polityczna powstała 13 czerwca 2001 r. (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001 roku) na fali popularności uzyskanej przez Lecha Kaczyńskiego podczas pełnienia przez niego funkcji ministra sprawiedliwości (VI 2000 - VII 2001). Działacze PiS wywodzą się w większości ze środowisk dawnej AWS (PC, SKL i ZChN) i ROP.

Program polityczny

PiS postuluje zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w państwie, głównie poprzez zaostrzenie kar, oraz walkę z korupcją (inicjatywa utworzenia Urzędu Antykorupcyjnego, wprowadzenie zasady jawności oświadczeń majątkowych) i usprawnienie działań instytucji państwowych. Partia popiera integrację z Unią Europejską na korzystnych warunkach. Prowadzi coraz bardziej zdecydowaną politykę na rzecz odwołania rządu SLD na czele z Markiem Belką (popierając początkowo interwencję w Iraku). Obecnie partia dąży do realizacji swojego programu naprawy kraju poprzez wprowadzenie IV Rzeczypospolitej, opierając program reformy ustrojowej na 12 tezach konstytucyjnych.

Struktura i działacze

PiS -
Honorowy prezes partii: Lech Kaczyński.
Prezes partii i przewodniczący Zarządu Głównego: Jarosław Kaczyński. Wiceprezesi partii: Ludwik Dorn (jest jednocześnie przewodniczącym Klubu Parlamentarnego "Prawo i Sprawiedliwość"), Marek Jurek, Adam Lipiński, Kazimierz Michał Ujazdowski.

W skład Komitetu Politycznego, stanowiącego ścisłe kierownictwo Partii, poza wyżej wymienionymi wchodzą: Przemysław Gosiewski, Wojciech Jasiński, Mariusz Kamiński, Stanisław Kostrzewski, Marcin Libicki, Kazimierz Marcinkiewicz, Zbigniew Wassermann.
Inni działacze PiS: Adam Bielan, Michał Kamiński, Marian Piłka, Konrad Szymański, Artur Zawisza, Zbigniew Ziobro.
Organizacją młodzieżową partii jest Forum Młodych PiS, którego przewodniczącym od 28 lutego 2005 jest Adam Hofman, który zastąpił Maksa Kraczkowskiego

Historia PiS

W wyborach do Sejmu 23 września 2001 r. (z listy PiS startowali też członkowie Przymierza Prawicy) PiS uzyskał 9,50% głosów, co dało 44 mandaty poselskie. 2 czerwca 2002 r., po długich negocjacjach, Przymierze Prawicy ostatecznie przyłączyło się do PiS-u.
20 czerwca 2002 r. Prawo i Sprawiedliwość zawarło koalicję wyborczą do sejmików wojewódzkich (z wyjątkiem mazowieckiego) z Platformą Obywatelską, która odnotowała niski wynik w wyborach (16% ważnych głosów), co spowodowane było w dużej mierze przez brak reklamówek telewizyjnych. Duży wpływ na wynik miał też fakt, iż wyborcy Platformy niekoniecznie chcieli oddawać głosy na wspólną listę z PiS (przenieśli swe głosy na UW i SLD), zwolennicy PiS-u zaś poparli kandydatów Ligi Polskich Rodzin. W efekcie wyborów PiS współrządzi obecnie w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim i pomorskim. W wyborach samorządowych Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 13 czerwca 2004 r. PiS uzyskało 12,67% głosów i 7 mandatów. Eurodeputowani PiS wchodzą w skład Unii na rzecz Europy Narodów.

Prezesi Prawa i Sprawiedliwości

Klub parlamentarny

poseł, okręg wyborczy

Byli posłowie PiS

Senatorowie RP

Posłowie do Parlamentu Europejskiego

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 17:14:25