Czytaj więcej"/> Drukuj
Perkusja - ogólna nazwa wszystkich instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju "przeszkadzajkach", określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion. Wybitni perkusiści na świecie: Vinnie Colaiuta, Steve Gadd, Dennis Chambers, Billy Cobham. W Polsce do rozwoju perkusji jako instrumentu solowego przyczynili sie miedzy innymi: Jerzy Piotrowski, Marek Surzyn, Cezary Konrad.

Zestaw perkusyjny


Najbardziej typowy zestaw perkusyjny składa się z:
To wszystko plus statywy do talerzy i bębnów daje podstawowy zestaw perkusyjny.
Na zestawie gra się pałkami (zazwyczaj wykonanymi z drewna):

a w pewnych sytuacjach także specjalnymi szczotkami:

Rozbudowa i używanie zestawu perkusyjnego

Taki zestaw perkusyjny, jakkolwiek powszechnie używany, jest często rozszerzany o innego rodzaju bębny, talerze oraz inne instrumenty perkusyjne. W szczególności w rocku progresywnym, gdzie perkusja spełniała poza rolą wybijania rytmu i nadawania tempa także funkcje melodyczne, a przede wszystkim budowy przestrzeni dźwiękowej i nastroju, uległa wielkiemu rozbudowaniu. Perkusiści tacy jak Carl Palmer, Bill Bruford, Alan White i inni rozbudowali swoje zestawy do kilkudziesięciu bębnów, dużej ilości telarzy, dzwonków, gongów, dzwonów rurowych itp.
Rozbudowa zestawu odbywa się poprzez:

Notacja muzyczna

Niewtajemniczeni często się zastanawiają jak można grać na perkusji z nut. Oczywiście jeśli chodzi o instrumenty perkusyjne o określonej wysokości dźwięku - z tym nie ma problemu. Zapis w tym przypadku wygląda tak samo jak zapis nutowy każdego innego instrumentu. Jeśli chodzi o drugą grupę instrumentów perkusyjnych - tych o nieokreślonej wysokości dźwięku sprawa wygląda nieco inaczej - ale nieprawdą jest, że nie ma w tym przypadku zapisu nutowego. Służą temu specjalne notacje.

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-12 19:59:21