Czytaj więcej"/> Drukuj
Peloponez (Półwysep Peloponeski, gr. Πελοπόννησος Pelopónisos) to półwysep w Grecji, stanowiący najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim, połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim (gdzie przebiega Kanał Koryncki). Powierzchnia wynosi 21,4 tys. km².

Warunki naturalne

Półwysep jest górzysty (najwyższy szczyt Tajgetos wznosi się na 2407 m n.p.m.) i silnie rozczłonkowany. Roślinność śródziemnomorska – makia, frigana, a także pozostałości lasów liściastych (dąb wieczniezielony).

Historia

Na Peloponezie znajdują się krainy historyczne: Achaja, Arkadia, Argolida, Elida, Mesenia i Lakonia.
W II tysiącleciu p.n.e. greckie plemiona, określane jako Achajowie wyparli ludność niegrecką. Około XIII i XII w. p.n.e. opanowany przez Dorów. Od VII w. p.n.e. na Peloponezie dominowała Sparta, aż do klęski zadanej jej przez Teby pod Leuktrami w roku 371 p.n.e.

Współczesność

Peloponez zamieszkany jest przez ponad milion osób. Główne miasta to Patras, Korynt, Sparta, Nafplio, Kalame, Pirgos. Mieszkańcy utrzymują się z turystyki (tu znajdują się Mykeny, Olimpia, Epidauros), pasterstwa (na terenach wyżyn i gór) oraz uprawy zbóż, winorośli, oliwek i owoców cytrusowych (na nizinach).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 09:30:34