Czytaj więcej"/> Drukuj
Pekin -
Pekin (chin. 北京, Beijing) to stolica Chińskiej Republiki Ludowej. Pekin wraz z zespołem miejskim liczy około 13 mln mieszkańców (samo miasto 7,6 mln) i zajmuje 16,8 tys km2. Miasto dzieli się na 10 dzielnic i 9 powiatów. Jego nazwa oznacza dosłownie "północna stolica".

Historia

Uwaga  poniżej używana jest nazwa Pekin, ale trzeba pamiętać nazwa miasta była zmieniana kilkakrotnie.

Już od pierwszego tysiąclecia przed naszą erą w okolicach dzisiejszego Pekinu istniały różne miasta i osady. Jednak właściwa historia dzisiejszego miasta zaczyna się w 1267 kiedy Mongołowie, po podboju północnych Chin, rozbudowali je jako nową stolicę całego swojego imperium. Mongołowie wybrali to miejsce by nowa stolica była wysunięta na północ, a więc ulokowana stosunkowo niedaleko od Mongolii. Poprzednie stolice Chin znajdowały się z reguły w miastach daleko na południe, w centralnej części kraju. Mongołowie, pod przywództwem Kubilaj-chana, podbili całe Chiny do 1271 i zapoczątkowali nową dynastię, Yuan. Przez następne sto lat Pekin był stolicą całych Chin.
Dynastia Yuan upadła w wyniku wielkiego powstania chłopów które wybuchło w 1368. Następna dynastia, Ming, z początku miała swoją stolicę w Nankinie. W 1403 trzeci cesarz tej dynastii ponownie przeniósł stolicę do Pekinu. W latach 1406-1420 zbudowano Zakazane Miasto dla cesarkiego dworu. Miasto pozostało stolicą aż do upadku cesarstwa chińskiego na początku XX wieku.
Po założeniu Republiki Chińskiej Pekin stracił rolę stolicy na rzecz Nankinu. Japończycy zdobyli miasto 29 lipca, 1937. Po kapitulacji Japonii i wycofaniu japońskich wojsk w Chinach rozgorzała wojna domowa między siłami komunistów Mao Zedonga i nacjonalistów Czang Kaj-szeka. 31 stycznia, 1949 miasto zostało zajęte bez walki przez wojska komunistów. 1 października, 1949 na placu Tiannmen proklamowano nową Chińską Republikę Ludową, ze stolicą w Pekinie.

Gospodarka

Pekin -
Ważny ośrodek przemysłowy i handlowo-finansowy kraju oraz centrum wielkiego okręgu przemysłowego. Wydobycie węgla kamiennego i rud żelaza. Silnie rozwinięty przemysł metalurgiczny (hutnictwo żelaza), maszynowy (produkcja obrabiarek, maszyn rolniczych i budowlanych), środków transportu (produkcja samochodów i lokomotyw), elektroniczny i elektrotechniczny, a także chemiczny, włókienniczy (bawełna, wełna), odzieżowy, spożywczy, precyzyjny, poligraficzny, papierniczy, materiałów budowlanych i szklarski.
Rafineria ropy naftowej. Rozwinięte rzemiosło artystyczne (przedmioty z kości słoniowej i laki, wyroby tkackie). Największy ośrodek kulturalno-naukowy Chin. Liczne szkoły wyższe (w tym 2 uniwersytety) oraz placówki naukowo-badawcze. Siedziba Chińskiej AN.

Transport

Pekin jest jednym z największych węzłów komunikacyjnych w Chinach. 23 km od centrum miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy utrzymujący stałe połączenie lotnicze z zagranicą i największymi ośrodkami w kraju. W Pekinie krzyżuje się 12 głównych tras komunikacyjnych, po których kursują regularne linie autobusowe łączące stolicę z prowincjami w głębi lądu. Pekin ma też połączenia kolejowe z resztą kraju. Bezpośrednie połączenia ze stolicami sąsiednich krajów, między innymi z Moskwą (Rosja), Phenianem (Korea Północna), Ułan Bator (Mongolia) i Hanoi (Wietnam). W mieście znajdują się trzy wielkie dworce kolejowe - Beijing, Xizhimen i Guang'anmen. Największymi rzekami przecinającymi Pekin są Yongding (główny dopływ rzeki Hai) i Chaobai. W Pekinie znajduje się końcowy port rzeczny na Wielkim Kanale. Transport wodny w Pekinie nie jest jednak tak dobrze rozwinięty jak w wielu innych wielkich miastach Chin. W stolicy funkcjonuje gęsta sieć komunikacji miejskiej autobusowej i trolejbusowej. W 1988 roku ukończono budowę metra. Przewozi ono pasażerów tyko w granicach miasta, linie metra mają w sumie 40 km długości. Jednak najpowszechniejszym środkiem transportu w Pekinie wciąż pozostaje rower.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 15:46:36