Czytaj więcej"/> Drukuj
Paul_von_Hindenburg -
Paul von Hindenburg, właśc. Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck, obecnie Ogrodzieniec gm. Kisielice), żołnierz - w stopniu feldmarszałka (Generalfeldmarschall); polityk - w latach 1925-1934 prezydent Niemiec (Republiki Weimarskiej Weimarer Republik) - drugiej kadencji nie ukończył.
Syn oficera pruskiego obrał również karierę wojskową. W 1866 roku brał udział w wojnie prusko-austriackiej (bitwa pod Sadową) oraz francusko-pruskiej 1870/1871 i w pierwszej wojnie światowej.
30 sierpnia 1914 jako dowódca 8. armii odniósł zwycięstwo nad Rosjanami pod Tennenbergiem w Prusach Wschodnich oraz nad Jeziorami Mazurskimi. Po 1918 roku tłumił zamieszki komunistyczne w Niemczech, został autorem powiedzenia o "nożu wbitym w plecy" niemieckiej armii podczas I wojny światowej (Dolchstosslegende).
1925 i 1932 pomimo przekonań monarchistycznych, i wynikającego stąd sceptycyzmu do republiki, zgodził się kandydować i został wybrany na prezydenta Republiki Weimarskiej. W walce o pierwszą kadencję poparty został przez siły konserwatywne i nacjonalistyczne, w 1932 roku rekomendowały go partie centrolewicowe (pokonał Adolfa Hitlera i Ernsta Thälmanna). Podczas sprawowania funkcji zaskarbił sobie sympatię większości Niemców (także tych o poglądach lewicowych) oraz zdobył w kraju ogromny autorytet. Wykształcił się swego rodzaju kult jego osoby (miasto Zabrze na Górnym Śląsku przemianowano na Hindenburg, wzniesiono monumentalne mauzoleum Hindenburga w Tannenbergu - dzisiejszy Olsztynek).
30 stycznia 1933 jako prezydent powołał Adolfa Hitlera na kanclerza. Pomimo niechęci do narodowego socjalizmu zaaprobował hitlerowskie zarządzenie "Zum Schutz von Volk und Staat" O ochronie narodu i państwa, określane jako "Ermächtigungsgesetz" ustawa o uprawnieniu, co spowodowało faktyczne zawieszenie praw obywatelskich, jak i konstytucji Republiki Weimarskiej i umożliwiło Hitlerowi sprawowanie totalitarnej kontroli. Po śmierci Hindenburga Hitlerowi nic już nie stało na przeszkodzie do zaprowadzenia dyktatury narodowo-socjalistycznej.
Poprzedni:
Friedrich Ebert
Prezydenci Niemiec Następny:
Adolf Hitler

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-19 06:54:15