Czytaj więcej"/> Drukuj
Partia Socjalistyczna (Parti Socialiste PS) - francuska partia polityczna założona w 1969 r. przez François Mitterranda w miejsce Francuskiej Sekcji Międzynarodówki Robotniczej (Section Francaise de l'International Ouvriere, SFIO), czyli francuskiej partii socjalistycznej, powstałej w 1905 r. ze zjednoczenia partii robotniczej i socjalistycznej.
Jest to partia lewicowa i antykapitalistyczna, odrzucająca jednak marksizm, a szczególnie wiodącą rolę klasy robotniczej. Ma luźną strukturę organizacyjną - w jej ramach działają kluby i frakcje.
PS, wiodąca partia lewicy po1974 r., była do 1981 r. partią opozycyjną, do chwili zwycięskich wyborów prezydenckich (François Mitterrand) i parlamentarnych. W latach 1981-1984 sprawowała władzę w koalicji z partią komunistyczną, podobnie jak po 1997 r. Socjalistycznymi premierami byli Pierre Mauroy, Laurent Fabius, Michel Rocard, Edith Cresson i Pierre Bérégovoy. Pierwszy socjalistyczny rząd, Pierre'a Mauroya, znacjonalizował banki, ubezpieczenia i przemysł obronny. Zwiększono płace i zredukowano czas pracy. Rezultatem była ucieczka kapitału za granicę i szereg kryzysów ekonomicznych. Dopiero drugi rząd, Laurenta Fabiusa, zrezygnował z socjalistycznych eksperymentów i od tej pory socjaliści prowadzili, będąc u władzy, umiarkowaną politykę ekonomiczną, typową dla zachodnich partii socjaldemokratycznych.
W 1995 r. socjalistyczny kandydat Lionel Jospin przegrał wybory prezydenckie z Jacquesem Chirakiem, jednak w 1997 r. socjaliści odzyskali przewage w Zgromadzeniu Narodowym i Jospin został premierem, podejmując socjalistyczną politykę, jednak odległą już od poprzednich. W 2002 Jospin ponownie przegrał z Chirakiem wybory prezydenckie i wycofał się z polityki, ale w 2004 r. socjaliści zwyciężyli w wyborach regionalnych, zdobywając razem z komunistami i "zielonymi" większość w 21 z 22 regionów. Liderem partii jest jej sekretarz generalny, François Hollande.
Główni działacze PS w jej dziejach to: François Mitterrand, Lionel Jospin, Pierre Mauroy, Laurent Fabius, Michel Rocard, François Hollande.
Organem prasowym jest tygodnik "L'Unite" (Jedność).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-16 17:05:41