Czytaj więcej"/> Drukuj
Partia_Demokratyczna_(polska) -
Partia Demokratyczna, polska partia polityczna założona 7 maja 2005 roku na kongresie założycielskim w Warszawie pod nazwą Partia Demokratyczna - demokraci.pl. Inicjatywa polityczna zmierzająca do powołania PD została ogłoszona 27 lutego 2005 roku.

Program polityczny Partii Demokratycznej

Partia Demokratyczna opowiada się za wizją państwa, które chce zabezpieczać równy dostęp do wiedzy, dbać o spójność społeczną, gwarantować bezpieczeństwo obywatela oraz wolność działań gospodarczych przy respektowaniu praw pracowniczych.
Do jej postulatów należy:

Historia PD

Partię Demokratyczną stworzyła Unia Wolności, zapraszając do rozmów kilku polityków dotychczas bezpartyjnych, a w przeszłości zwiazanych z Unią Demokratyczną (Tadeusz Mazowiecki) czy Sojuszem Lewicy Demokratycznej (Jerzy Hausner, Marek Belka). Liderami-założycielami inicjatywy byli przewodniczący Unii Wolności Władysław Frasyniuk, I premier niepodległej RP Tadeusz Mazowiecki oraz wicepremier i minister gospodarki i pracy w rządzie Leszka Millera i Marka Belki - profesor Jerzy Hausner.
Pod deklaracją ideową Partii Demokratycznej 27 lutego 2005 roku podpisało się 176 ludzi nauki, kultury, przedstawicieli organizacji samorządowych i pozarządowych dotychczas popierających Unię Wolności, a wcześniej Unię Demokratyczną (między innymi Magdalena Abakanowicz, Zbigniew Bujak, Bronisław Geremek, Janusz Onyszkiewicz, Jan Kułakowski, Izabella Cywińska, Marek Edelman, Piotr Fronczewski, Agnieszka Holland, Kazimierz Kutz, Bogdan Lis, Henryk Samsonowicz, Olga Krzyżanowska, Robert Leszczyński, Andrzej Grabowski, Marek Kondrat, Piotr Machalica, Jan Miodek, Daniel Olbrychski, Antoni Piechniczek, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zapasiewicz). 28 lutego 2005, lider partii Centrum Janusz Steinhoff ogłosił, że jego ugrupowanie nie przystąpi do współtworzenia Partii Demokratycznej, ale będzie sprzyjało tej inicjatywie i nie wyklucza ewentualnej koalicji wyborczej.
19 marca 2005, premier Marek Belka oświadczył, że 5 maja 2005, gdy poda się do dymisji jako premier, przystąpi do Partii Demokratycznej. W dniach od 7 do 8 maja 2005 odbył się pierwszy Kongres Partii Demokratycznej w Warszawie , jednocześnie kongres założycielski z udziałem Frasyniuka, Mazowieckiego, Hausnera oraz premiera Belki. W swoim wystąpieniu premier Marek Belka podsumował swoją sympatię do partii słowami jeśli ktoś dziś przychodzi do Demokratów, to nie przychodzi do partii władzy, ale robi to z potrzeby serca i poczucia odpowiedzialności.
Pod koniec maja 2005 roku, PD liczyła blisko 13 000 osób, z czego ponad 8 000 to byli członkowie Unii Wolności.

Struktura

Członkowie Partii Demokratycznej w Senacie

Członkowie Partii Demokratycznej w Parlamencie Europejskim

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona partii
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-01 21:33:02