Czytaj więcej"/> Drukuj
Palmtop -
z uruchomionym Internet Explorerem
Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) to mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa - z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni. Palmtopy są komputerami programowalnymi - można do nich wgrywać oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.
Palmtopy obsługuje się między innymi rysikiem, gdyż wyposażone są w ekran dotykowy. Większość z nich rozpoznaje pismo odręczne (lub zbliżone do niego znaki graffiti), a niektóre posiadają także wbudowaną klawiaturę kciukową.
Zastosowanie palmtopów jest bardzo szerokie. Mogą służyć zarówno w życiu prywatnym, jak i służbowym. Łączność z innymi urządzeniami zapewniają palmtopom: porty podczerwieni , BlueTooth, ostatnio także WiFi. Do synchronizacji z komputerem stacjonarnym (celem zabezpieczenia przed utratą danych) oraz do instalowania programów, najczęściej wykorzystywane jest łącze szeregowe lub USB.
Najpopularniejsze palmtopy to urządzenia pracujące pod kontrolą systemów operacyjnych Palm OS (główni producenci sprzętu: palmOne, Inc., dawniej: "Palm, Inc.", Sony urządzenia Sony Clié, dawniej także Handspring - w 2004 r. wchłonięty przez palmOne) i Pocket PC (główni producenci sprzętu: Hewlett-Packard, Dell i Fujitsu-Siemens).
Coraz częściej można też spotkać palmtopy zintegrowane z telefonem komórkowym (np. palmOne Treo).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-15 02:59:25