Czytaj więcej"/> Drukuj
Palatynat (niem. Pfalz) – kraina historyczna w zachodnich Niemczech, na zachód od Renu. Obecnie część kraju związkowego Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz). Główne miasta: Ludwigshafen, Kaiserslautern, Frankenthal, Neustadt an der Weinstrasse, Landau, Speyer. Inne duże miasta palatynackie (obecnie na terenie kraju Badenia-Wirtembergia): Mannheim i Heidelberg (niegdyś stolica Palatynatu), oraz (w Bawarii – Górny Palatynat) Regensburg.

Historia

Palatynat był od XI w. pod władzą palatynów reńskich. Od 1288 r. stolicą kraju został Heidelberg, z jednym z piękniejszych zamków w Niemczech. Od 1329 r. Palatynat jest księstwem, zaś od 1356 – elektoratem.
W latach 30. XV wieku elektor przyjął luteranizm. Od 1559 r. w Palatynacie wpływy zdobyli kalwiniści i kraj był jednym z centrów tej religii w Europie.
W 1619 r. Fryderyk V przyjął tron Czech od miejscowych buntowników protestanckich, ale po bitwie pod Białą Górą (1620) Palatynat znalazł się pod okupacją Hiszpanii i Bawarii.
W 1648 r. Palatynat Górny (części w Bawarii) został utracony. W 1742 r. Palatynat odziedziczył Karol Teodor Pfalz-Sulzbach i połączył go (1777) z Bawarią.
Rewolucja francuska przyniosła upadek państwa. W 1795 zachodnią część Palatynatu zajęła i zaanektowała Francja, zaś wschodnią – Badenia. Po Kongresie Wiedeńskim Palatynat stał się częścią Królestwa Bawarii.
Po I wojnie światowej Palatynat znalazł się pod okupacją francuską (1919-1930). Po II wojnie światowej był częścią francuskiej strefy okupacyjnej.
W Ramstein, niedaleko Kaiserslautern, znajduje się amerykańska baza lotnicza – największa na świecie poza terytorium USA.

Władcy Palatynatu

Palatynat podczas swojego istnienia był hrabstwem. Następnie, władcy tego kraju nosili tytuł elektora Cesarstwa Rzymskiego.

Hrabiowie Palatynatu – 945-1356

Wittelsbachowie

Elektorzy Palatynatu – 1356-1803

Ród Palatynatu-Simmern Ród Bawarski Ród Palatynatu-Simmern (przywrócony) Ród Palatynatu-Neuberg Ród Palatynatu-Sulzbach Ród Palatynatu-Zweibrücken
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-24 19:48:15