Czytaj więcej"/> Drukuj
Partia Demokratycznego Socjalizmu (niem. Partei des demokratischen Sozialismus, PDS), niemiecka partia polityczna powstała w 1990 roku z przekształcenia komunistycznej SED.
Początkowo występowała pod nazwą SED-PDS. Jej przewodniczącym został znany adwokat broniący opozycjonistów w procesach politycznych, syn słynnego dygnitarza NRD - Gregor Gysi. W pierwszych wolnych wyborach do Izby Ludowej NRD w marcu 1990 uzyskała niecałe 17% poparcia i przeszła do opozycji wobec rządu Lothara de Maiziere'a. Od 1990 roku reprezentowana w Bundestagu (od 1994 roku jako frakcja). Sytuuje się an lewo od SPD i Zielonych. Zrzesza w swoich szeregach nie tylko tęskniących za czasami NRD - byłych członków SED (chociaż to większość członków), ale także antyglobalistów, pacyfistów, mniejszości seksualne oraz ludzi kontestujących obecny system społeczny w Niemczech. W zachodniej części kraju nie zdobyła jednak popularności. Przez długi czas bojkotowana przez tradycyjne partie niemieckie (słynna kampania CDU nt. czerwonych skarpetek), oskarżana o obłudę i zakłamanie. Nigdy bowiem do końca nie potępiła zbrodni niemieckiej SED, co nie przeszkadzało jej zwalczać faszyzmu i nacjonalizmu oraz ujmować się za ludźmi wyzyskiwanymi przez kapitalizm. W latach 1990-2000 przewodniczącym partii był Gregor Gysi, 2000-2003 Gabi Zimmer, obecnie funkcję tę pełni Lothar Bisky.
Partia współrządzi w dwóch z niemieckich landów; Meklemburgii i Berlinie. W 2002 wprowadziła do Bundestagu tylko dwie posłanki, odtąd notuje się znaczny spadek jej popularności. Elektorat lewicowy we wschodnich Niemczech powoli przejmuje SPD.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-01 23:12:37