Czytaj więcej"/> Drukuj

Owernia (fr. Auvergne, okcyt. Auvernhe) - kraina historyczna i region administracyjny w centralnej Francji. W jego skład wchodzą 4 departament: Allier, Cantal, Haute-Loire, Puy-de-Dôme. Poza Clermont-Ferrand stolicą i największym miastem regionu, ludność koncentruje się w następujących miastach: Montluçon (40,1 tys. mieszk.), Aurillac (29,4), Vichy (25,7), Moulins (21,2) i Le Puy-en-Velay (20,8).

Historia

Owernia to historyczna prowincja francuska, której nazwa wywodzi się od galijskiego plemienia Arwernów. Pod wodzą Wercyngetoryksa bronili się przez najazdami Rzymian. Pomimo walecznej obrony w twierdzy Gergowia, zostali podbici przez Cezara w 51 r. p.n.e. Po upadku imperium podbici zostali przez Wizygotów, a później Franków.
Później wchodziła w skład Akwitanii jako hrabstwo, a później jako hrabstwo i delfinat Owernii. Owernia podzielona została na kilka części, które należały do możnych rodów francuskich (m.in. Burbonów), a także do biskupów z Clermont. Ostatecznie pod koniec XVII w. całą Owernię włączono do Korony francuskiej.
W 1790 historyczne prowincje zostały podzielone na departament. Ziemie historyczneh Owernii weszły w skład 4 departamentów, choć przyłączono do nich fragmenty innych krain: Burbonii, Langwedocji i Lyonnais. W latach 70. połączone je w region administracyjny, powracając do historycznej nazwy.

Geografia

Owernia -
- jeden z wulkanicznych szczytów Owernii
Owernia, położona w środkowej Francji, to kraina o rzeźbie wyżynno-górzystej. Znaczną część regionu zajmuje wulkaniczny Masyw Centralny, którego kulminacją jest Puy de Sancy (1885 m n.p.m.). Najważniejsze rzeki tego regionu to Loara, Dordogne i Allier.
Słabo zaludnione górskie obszary Owernii, porośnięte lasami dębowymi i sosnowymi (27% powierzchni regionu), podlegają ochronie w dwóch parkach regionalnych: Volcans d'Auvergne i Livradois-Forez.

Gospodarka

Spośród wszystkich 22 regionów należy on do jednych z najbiedniejszych w kraju (PKB per capita kształtuje się na poziomie ok. 80% wartości dla całego kraju). Stąd też obserwuje się tu, już od końca XIX w., procesy wyludniania się wsi.
Najważniejszymi branżami gospodarki regionalnej są rolnictwo i turystyka. Najbardziej rozwinęła się tu hodowla bydła. Region jest znany ze swoich serów, m.in. bleu d'Auvergne czy saint-nectaire.
Znaczącą rolę odgrywa także turystyka uzdrowiskowa, górska i kongresowa. Najważniejsze uzdrowiska, wykorzystujące miejscowe źródła wód mineralnych to: Vichy, La Bourboule, Châtelguyon, Mont Dore, Saint-Nectaire.
Najważniejszym przedstawicielem przemysłu w tym regionie, a zarazem najsłynniejszą w świecie firmą wywodzącą się z Owernii jest producent opon Michelin, które ma swoją siedzibę w Clermont-Ferrand.
Wiele górskich rzek wykorzystywanych jest dla potrzeb hydroenergetyki, m.in. Tarn, Dordogne, Cère, Lot i Truyère.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 09:34:58