Czytaj więcej"/> Drukuj
Otton_III_(cesarz_niemiecki) -
Otton III (983 - 1002) był czwartym z kolei władcą z dynastii saksońskiej (ottońskiej). Wybrany na króla Niemiec w 983 roku po śmierci swojego ojca, cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Ottona II, został koronowany na cesarza 21 maja 996 roku.
Jego matka Teofano sprawowała władzę jako regentka do swojej śmierci w 991 roku. Następnie matka Ottona II, Adelaida Włoska rządziła jako regentka do osiągnięcia przez Ottona III dojrzałości.
Otton III dążył do ustanowienia w Rzymie swojej cesarskiej stolicy. Po śmierci swojego kuzyna, Grzegorza V, zabezpieczył wybór w 999 roku na tron papieski (Sylwester II) swojego współpracownika (a wcześniej nauczyciela) Gerberta z Aurillac.
W roku 1000 przy okazji pielgrzymki do grobu św. Wojciecha, chcąc również pozyskać Chrobrego do swych idei cesarstwa uniwersalistycznego przybył do Gniezna. Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono niezależną polską organizację kościelną z metropolią w Gnieźnie i biskupstwami w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu. Status utworzonej również diecezji poznańskiej pozostaje sporny. Arcybiskupem gnieźnieńskim został brat Wojciecha Radzim . Chrobry został również uznany przyjacielem Cesarstwa Rzymskiego i niezależnym władcą, cesarz wyróżnił go dając mu kopię włóczni św. Maurycego.
Otton zmarł bezdzietnie. Za jego panowania Cesarstwo nie zyskało żadnych ziem - wręcz przeciwnie, utraciło Połabie, Milsko i Łużyce.
Tron po nim objął jego kuzyn Henryk II Święty.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-01 03:54:45