Czytaj więcej"/> Drukuj
Ottawa
Kraj: Kanada
Prowincja: Ontario
Populacja: 774 072 ( 2001 )
Powierzchnia: 2 778,64 km²
Administracja: Ottawa City Council/Conseil municipal d'Ottawa
Motto: Advance Ottawa/Ottawa en avant
|----- bgcolor="#FFFFFF"

Położenie: 45° 19' N
75° 40' W
Lotnisko najbliżej: McDonald/Cartier
Strona oficjalna miasta Ottawa

Ottawa, fran. Outaouais – miasto w Kanadzie, stolica kraju. Położone we wschodniej części prowincji Ontario na południowym brzegu rzeki Ottawa. Ludność 774 072 (2001) daje Ottawie status 4 pod względem wielkości miasta Kanady. Miasto i otaczający go region, w tym północnobrzeżne Gatineau, ma 1 110 498 mieszkańców. Obecnym merem Ottawy jest Bob Chiarelli.
Tak jak i w przypadku wielu innych stolic, słowo Ottawa jest używane do określania federalnego rządu Kanady, szczególnie w porównaniu do władz prowincjalnych lub miejskich.

Geografia

Położona na południowm brzegu rzeki Ottawa, przez miasto przepływa jej dopływ, rzeka Rideau i dobudowany kanał Rideau. Najstarsza część miasta jest nazywana Lowertown i jest ona położona pomiędzy wspomnianymi rzekami i kanałem. Określenie Centre Town jest używane mówiąc o terenach bezpośrednio na zachód od kanału, czyli o dzielnicy biznesowej i handlowej. Pomiędzy tą dzielnicą i rzeką Ottawa, usytułowany jest parlament Kanady wzgórzu zwanym Parliament Hill.
Ottawa jest bardzo dużym powieżchniowo miastem, dzielnice mieszkaniowe i przemieścia są centralnym punktem w urbanizacji miasta. Ottawa jest jednakże otoczona ze wszystkich stron sporym pasmem lasow administrowanym przez Narodową Komisję Stolicy. Dynamicznie rosnące satelitarne dzielnice przemiejskie Orléans i Kanata znajdują się już za tym pasmem lasów.

Historia

Na terenach obecnej Ottawy i Gatineau zamieszkiwali oryginalnie plemiona Algonquinów a pierwsza osada europejska powstała to dopieru w roku 1800, budowa była koordynowana przez handlarza brytyjskiego Philemona Wrighta. Ottawa stała się szybko ważnym ośrodkiem i punktem transportowym. Pierwszą nazwą osady było Bytown, jednakże nazwa zostawa zmieniona na obecną w 1855 roku. 31 grudnia 1857 roku Królowa Wiktoria była konsultowana aby wybrać nową stolicę Kanady i wybrała Ottawę. Głównym argumentem za jej wyborem był fakt że inne miasta kandydujące Kingston, Montreal, Québec i Toronto miały wizerunek zbyt angielski lub zbyt francuski, a nie relatywnie dwukulturowy jakim dysponowała Ottawa. Ponadto, Ottawa była kompromisem pomiedzy dwoma największymi miastami Kanady, Montrealem i Toronto i była położona relatywnie daleko od dużych, przemysłowych miast USA.
Dalszy rozwój Ottawy był szybki i koncentrował się na sukcesie rozwoju całego kraju i rozowju administracji raczej niż przemysłu. Ministerstwa, agencje rządowe i tak zwane Crown Corporations oferowały duże możliwości na rynku pracy. W 1916 roku miał miejsce pożar parlamentu w Ottawie u jak się okazało konieczna była budowa nowej struktury. Ów budynek był zbudowany w 1922 roku na wzgórzu nad rzeką Ottawa i nazywa się go Parliament Hill.
Miasto się rozwinęło po II wojnie światowej i wiele gałęzi przemysłu stymulowało ten rozwój. W 1998 rząd Ontario zdecydował dołączych do uwczas liczącej około 350 000 mieszkańców Ottawy jej zachodnie i wschodnie przedmieścia Nepean, Kanata, Gloucester, Rockcliffe Park, Vanier, Cumberland i wsie West Carleton, Osgoode, Rideau and Goulbourn tworząc w ten sposób jedno z największych powierzchniowo miast Świata. Ludność wzrosła o ponad 150% a koszty administracji lokalnej i biurokracja się zmiejszyły.

Demografia

Spis powrzechny Statistics Canada z 2001 roku podaje że ludność Ottawy wynosi 774 072 osób, na terenie miasta znajduje się 310 132 domostw i mieszka tam 210 875 rodzin. Gęstość zaludnienia wynosi 278,6/km².
63,6% jest anglofonami, 15,0% frankofonami, 0,9% ma oba języki jako pierwszy język a 20,3% mówi innym językiem jako językiem ojczystym.
Wśród 210 875 rodzin, 72,8% to są małżeńswa mieszkające razem, 11,1% to są konkubinaty, a 13,2% to są domostwa wyłącznie składające się z samotnych kobiet.
25,3 % populacji ma poniżej 19 lat, 6,9% jest między 20 i 24 rokiem życia, 32,5% między 25 i 44, 23,8% między 45 i 64, a 11.5% stanowią osoby powyżej 65 lat. Na 100 kobiet przypada 95,1 mężczyzn, a na 100 kobiet w wieku powyżej 18 lat przypada 92,1 mężczyzn.
Średni dochód na pracującego mieszkancja jest równy $39 713 kanadyjskich na rok, a średni dochód rodzinny wynosi $73 507. Mężczyzni zarabiają średnio $47 203 dolarów w porównaniu do 31 641 u kobiet. Średni roczny dochód na mieszkańca wynosi $23 061.

Edukacja

Na terenie Ottawy, znajdują się trzy uniwersytety w tym dwa olbrzymie oraz wiele college'ów zarówno publicznych jak i prywatnych. Najważniejsze instytucje edukacyje to:

Gospodarka

Ottawa jest dynamicznym rozwijającym się miastem z minimalnym bezrobociem i generalnie wysokim standardem życia. Większość ludzi jest zatrudnionych w ministerstwach, agencjach rządowym i w Crown Corporations takich jak Canada Post, Via Rail, Bank Developpment Canada i innych. Poza tym, na terenie Ottawy dział wiele firm prywatnych, szczególnie tych z dziedziny telekomunikacji, farmaceutyki i nowych technologii. Wśród nich najważniejszymi są Nortel, Alcatel, JDS Uniphase, Mitel, Bell Canada, TELUS oraz Corel. Firmy do spraw nowych technologii są zlokalizowanie w tak zwanych technoparkach ( strefach przemysłowych ) w zachodniej części miasta. ( Kanata ).

Synowie i córki Ottawy


Północ: Pontiac, Gatineau
Zachód: Arnprior, Mississippi Mills, Beckwith, MontagueOttawaWschód: Clarence-Rockland, The Nation, Russell
Południe: North Grenville, North Dundas

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 15:43:38