Czytaj więcej"/> Drukuj
Opole (niem. Oppeln) jest miastem w południowej Polsce w województwie opolskim. Jedna z najstarszych osad w Polsce. Od wczesnego średniowiecza stolica Górnego Śląska.
Jest stolicą województwa opolskiego, miastem na prawach powiatu.
br />

Informacje ogólne

Liczba mieszkańców: 128 800 (VII 2002); obszar 96,2 km2. Główny ośrodek gospodarczy i kulturalny województwa.

Ciekawe miejsca

W mieście wyróżnia się m.in. następujące dzielnice i punkty charakterystyczne: Wyspa Pasieka, Wyspa Bolko, Ostrówek, Wieża Piastowska, nieistniejący już Zamek Piastowski, amfiteatr w którym odbywa się festiwal piosenki polskiej, zoo, Katedra, kościół "na Górce", Rynek, zbiornik wodny Silesia, zbiornik wodny Malina, zabytkowa wieża ciśnień, cementownie, stadion miesjki, cmentarz żydowski, Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, rzeka Odra;

Dzielnice Opola

Groszowice, Malina, Gosławice, Kolonia Gosławicka, Grudzice, Grotowice, Wróblin, os. Chabry, os. XXV-lecia PRL, os. ZWM, os. Malinka, Bierkowice, Zakrzów, Półwieś, Zaodrze, Szczepanowice w ich pięknymi bożonarodzeniowymi stajenkami, Wójtowa Wieś, Nowa Wieś Królewska zwana przez pewien czas od imienia opolskiego księcia i wyspy, na której częściowo leży Bolko, Śródmieście z wieloma zabytkami także z czasów wczesnych Piastów i układem będącym pozostałością po grodzie ogrodzonym murami i fosą, mury miejskie (ruiny przy ul. Rybackiej).

Wyższe uczelnie

Więcej informacji

Przemysł

Od 1857 roku rozwinął się w Opolu przemysł cementowy. W latach powojennych funkcjonowały cementownie „Bolko”, „Groszowice”, „Odra” i „Piast”. Obecnie działa jedynie Cementownia „Odra” S.A.

Sport

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-19 07:04:59