Czytaj więcej"/> Drukuj
Nowy Jork (ang. New York State) - stan w północno-wschodniej części USA. Graniczy z jeziorami Ontario i Erie, z kanadyjskimi prowincjami Ontario i Quebec, a także ze stanami Vermont, Massachusetts, Connecticut, New Jersey i Pensylwania. Od południowego wschodu dotyka Oceanu Atlantyckiego.
W stanie leży miasto Nowy Jork gdzie mieszka prawie połowa mieszkańców stanu. Inne duże miasta to Buffalo, Rochester, Syracuse i Albany.

Historia

Przed przybyciem Europejczyków obszary te zamieszkiwali Indianie Mohegan i Munsee (grupa algonkińska) oraz Mohawk, Oneida, Onondaga, Cayuga i Seneka (Liga Irokezów). Pierwszym Europejczykiem który odwiedził terytorium przyszłego Nowego Jorku był Giovanni da Verrazano w 1524. Henry Hudson w 1609 odkrył główną rzekę stanu, później nazwaną jego imieniem.
Pierwszymi europejskimi osadnikami byli Holendrzy, którzy w 1624 założyli kolonię pod nazwą Nowa Holandia. Jej głównym miastem był Nowy Amsterdam. W 1664 kolonię zdobyli Anglicy i zmienili jej nazwę na Nowy Jork, na cześć brata króla angielskiego, księcia Jorku. Nowy Amsterdam również został przemianowany na Nowy Jork.
Miasto Nowy Jork było od początku miastem wielokulturowym i wieloreligijnym. Po przejściu kolonii pod władzę Anglików osadnicy holenderscy pozostali w kolonii i utrzymali swe duże wpływy polityczne i gospodarcze. Kolonia przyjęła też Żydów wydalonych z portugalskiej Brazylii. Miasto Nowy Jork rozwijało się nieustannie i około 1790 stało się największym miastem Stanów Zjednoczonych, mając wtedy około 33 tys. mieszkańców.
Podczas amerykańskiej wojny rewolucyjnej stan był miejscem intensywnych walk. W 1776 Brytyjczycy zdobyli miasto Nowy Jork i stworzyli z niego swoją główną bazę w Ameryce Północnej. Z tej bazy próbowali zdobyć panowanie nad rzeką Hudson i tym sam przeciąć kolonie amerykańskie na pół. Brytyjska porażka w bitwie pod Saratogą 19 września 1777 położyła kres tym planom. Brytyjczycy utrzymali się jednak w mieście Nowy Jork aż do zakończenia wojny gdyż Amerykanie nie próbowali zdobyć silnie ufortyfikowanego miasta.
Aż do końca XVIII wieku europejscy osadnicy zajmowali tylko południową część dzisiejszego stanu, osiedlając się głównie w dolinie rzeki Hudson i dookoła miasta Nowy Jork u jej ujścia. Tereny północne i północno-zachodnie obecnego stanu były zdominowane przez silne plemiona Indian (przede wszystkim Irokezów), które do 1760 często posiadały poparcie Francuzów z sąsiedniej Kanady. Dopiero w trakcie amerykańskiej wojny rewolucyjnej armie USA zaczęły przejmować kontrolę w tych regionach. Ostatecznie tereny te formalnie stały się własnością USA na skutek traktatów podpisanych z Indianami do 1797.
Dodatkowe informacje
Nowy_Jork_(stan_w_USA) -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-21 16:27:46