Czytaj więcej"/> Drukuj
Nowy_Jork_(miasto) -
Nowy_Jork_(miasto) -
Nowy_Jork_(miasto) -
Nowy Jork (New York) - nazywany też często Miastem Nowy Jork (New York City) dla odróżnienia od Stanu Nowy Jork, w którym to się mieści, jest największym miastem w Stanach Zjednoczonych i największą metropolią pod względem powierzchni na świecie. W wielu dziedzinach miasto uważane jest za światowe centrum, między innymi finansowe. W Nowym Jorku mieści się główna siedziba ONZ, co podkreśla status miasta jako "światowej stolicy".
Nowy Jork zalicza się do najgęściej zaludnionych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Liczba mieszkańców miasta przekracza 8 milionów (dane ze spisu w 2000 roku), powierzchnia wynosi 831 kilometrów kwadratowych, co daje gęstość zaludnienia w przybliżeniu 10000 osób na km kwadratowy.
Aglomeracja Nowego Jorku (której Miasto Nowy Jork jest częścią) ma około 21,5 mln mieszkańców.

5 dzielnic

Nowy Jork jest składa się z 5 dzielnic (5 Boroughs):

Przestępczość

Nowy_Jork_(miasto) -
Nowy Jork jest często postrzegany jako miasto o wysokim stopniu przestępczości, ze względu na jego przeszłość. W dzielnicach takich jak Morrisiana lub Frort Apache w Bronxie padaly rekordy przestępczości. Od 71 do 90 roku te dwie dzielnice były najniebezpieczniejszymi miejscami na świecie. Jednak w ostatnich latach Nowy Jork znalazł w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych miast w Stanach Zjednoczonych (według City Crime Rankings, 9 wydanie, 2003). Co więcej, miasto stało się bezpieczniejsze w ciągu ostatniego dziesięciolecia - dane FBI wskazują, że współczynnik morderstw w 2000 roku był najniższy od 1967 roku. Znaczna poprawa bezpieczeństwa Nowojorczyków jest zasługą Williama Brattona, szefa NYPD (New York City Police Department - Policja Miasta Nowy Jork) w latach 1994 - 1996. Wprowadził on zasadę nazywaną (wg niego niesłusznie) "zerem tolerancji". Wysłał na ulice tysiące policjantów, aby ścigali wszystkich przestępców, nawet zwykłych gapowiczów w metrze.

Polityka

Aktualnie burmistrzem Nowego Jorku jest Michael Bloomberg, który został wybrany na to stanowisko w 2001 roku z ramienia Republikanów. Bloomberg zyskał znaczącą pozycję jako ekspert giełdowy na Wall Street, gdzie zdobył duży majątek. Stanowisko burmistrza jest jego pierwszym krokiem w polityce.
Bloomberg był początkowo Demokratą, ale przeszedł do Partii Republikańskiej, aby wystartować w wyborach na burmistrza. Uniknął tym samym dużej konkurencji, która była wśród Demokratów na to stanowisko. Bloomberg zajął stanowisko po Rudy'im Giulianim, który to czynnie wspierał go w kampanii.
Nowy_Jork_(miasto) -
Rudy Giuliani był bardzo kontrowersyjnym burmistrzem. Kandydował on na senatora, ale został zmuszony do wycofania się z powodu leczenia (był chory na raka) i kontrowersji wokół romansu z Judith Nathan. Jego popularność wzrosła po zamachu na World Trade Center, kiedy to stanowczo pokierował sytuacją w mieście.
Rada miejska w Nowym Jorku liczy 51 członków. Przewodniczącym rady jest obecnie Gifford Miller.

Geografia

W skład Nowego Jorku wchodzi Manhattan Island, Staten Island, zachodnia część Long Island, część lądu stałego (Bronx) i kilka mniejszych wysp w Zatoce Nowojorskiej (New York Harbor).
Nowy Jork cechuje się wilgotnym kontynentalnym klimatem. Miasto przylega do oceanu, w wyniku czego zmiany temperatury nie są tak znaczne jak wewnątrz lądu. Każdej zimy pada śnieg ze względu na szerokość geograficzną miasta. W dawnych czasach (zanim komunikacja lotnicza przez Atlantyk nie rozpowszechniła się) Nowy Jork był głównym portem morskim w komunikacji morskiej między Stanami Zjednoczonymi i Europą.
Staten Island jest górzyste i jest najmniej zaludnioną dzielnicą Nowego Jorku. Na Manhattanie z kolei przeważają wysokie budynki ze względu na gęstość aglomeracji.
Nowy Jork zajmuje powierzchnię 1,214.4 km², z czego 785.6 km² stanowi ląd, a 428.8 km² - obszar wodny.
Nowy_Jork_(miasto) -


Nowy_Jork_(miasto) -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-09-16 17:27:14