Czytaj więcej"/> Drukuj
Nowy Brunszwik
New Brunswick
Nouveau-Brunswick

StolicaFredericton
Powierzchnia

 - Całkowita
 - % wód śródlądowych


72 908 km²
2.0%
Ludność
 - Stan z roku 2001
 - Gęstość zaludnienia


757 100
10.60/km²
Akces do Konfederacji
 - Rok
 - Jako

1867
pierwsza
Strefa czasowa UTC - 4
Informacja pocztowa
skrót pocztowy
pierwsza litera kodu pocztowego
 
NB
E
Kod telefoniczny 506
ISO 3166-2CA-NB
Reprezentacja
w parlamencie federalnym

 Przedstawicieli w Izbie Gmin
 Przedstawicieli w Senacie
 

10
10
PremierBernard Lord
Gubernator PorucznikHermenegilde Chiasson
Oficjalne symbole Nowego Brunszwiku

Informacje ogólne

Nowy Brunszwik, New Brunswick, Nouveau-Brunswick prowincja Kanady. Największa z trzech nadmorskich prowincji. Nowy Brunszwik znajduje się w całości na stałym lądzie. Od wschodu i północy graniczy z prowincją Quebec. Od północy poprzez cieśninę Northcumberland z Wyspą Księcia Edwarda, Od zachodu z Nową Szkocją i od południa ze stanem USA Maine. Największymi miastami prowincji są Saint John , Moncton i stolica prowincji Fredericton. 33% ludności Nowego Brunszwiku jest frankofonami i używa francuskiego jako pierwszego języka.

Gubernator Porucznik

Gubernator Porucznik jest przedstawicielem głowy państwa, monarchy angielskiego w prowincji. Choć gubernator mianowany jest przez monarchę, nastepuje to automatycznie po rekomendacji premiera prowincji. Funkcje Gubernatora Porucznika są czysto honorowe i ceremonialne, choć teoretycznie może on wpływać na kształt polityki prowincjonalnej.

Zgromadzenie legislacyjne

Parlament Nowego Brunszwiku Legislative Assembly of New Brunswick składa się współcześnie z 55 deputowanych Members of Legislative Assembly, w skrócie MLA. Wybierani są oni w 55 jednomandatowych okręgach wyborczych. Partia zdobywająca większość w parlamencie tworzy rząd prowincjonalny, a jej przewodniczący zostaje premierem prowincji. Druga co do liczebności partia w parlamencie otrzymuje status oficjalnej opozycji.
W obecnej 54 kadencji parlamentu miejsca w parlamencie podzielone są następująco: Po dane historyczne na temat składu parlamentów

Rząd

Premier

Premier Nowego Brunszwiku jest szefem rządu prowincjonalnego w tej prowincji. Posiada on bardzo szerokie uprawnienia, pozwalające prowadzić skuteczne rządy, jeśli tylko ma zapewnione poparcie w parlamencie. Premierem zostaje lider partii zdobywającej większość w parlamencie. Jeśli z jakichś powodów, w czasie trwania kadencji parlamentu przewodniczący rządzącej partii zostaje zmieniony, następuje automatyczna zmiana na stanowisku premiera prowincji.

Podział terytorialny

Nowy Brunszwik podzielony jest na piętnaście hrabstw:
 1. Hrabstwo Albert
 2. Hrabstwo Carleton
 3. Hrabstwo Charlotte
 4. Hrabstwo Gloucester
 5. Hrabstwo Kent
 6. Hrabstwo Kings
 7. Hrabstwo Madawaska
 8. Hrabstwo Northumberland
 9. Hrabstwo Queens
 10. Hrabstwo Restigouche
 11. Hrabstwo Saint John
 12. Hrabstwo Sunbury
 13. Hrabstwo Victoria
 14. Hrabstwo Westmoreland
 15. Hrabstwo York
w których leży 7 miast typu City, 28 miast typu town i 68 wsi villages
Lista jednostek samorządowych Nowego Brunszwiku

Geografia

Ukształtowanie powierzchni

Nowy Brunszwik można podzielić na dwa rejony. Wschodni tworzy rozległą nizinę. Zachodni, stanowiący północny kraniec Appalachów, jest górzysty i przypomina Sudety. Najwyższymi szczytami tego fragmentu pasma są Góra Clarleton 820m i Wielka Łysa Góra 672m n.p.m. Cały obszar prowincji jest intensywnie zalesiony.

Wody śródlądowe

W poprzek prowincji przepływa majestatyczna rzeka St. John, niekiedy zwana Renem Północnej Ameryki. Oprócz tej rzeki znajduje się tam wiele innych, między innymi: Miramichi , Restigouche, Nepisiguit, Salmon , St. Croix i Tobique oraz liczne jeziora. Do największych z nich należą Grand, Chiputneticook, Magaguadavic i Oromocto. Niezwykle czysta woda powoduje, że Nowy Brunszwik jest rajem dla wędkarzy.

Klimat

Prowincja leży w strefie klimatu atlantyckiego, choć zaznacza swe wpływy klimat kontynentalny, szczególnie w zachodniej części prowincji. Na wybrzeżu średnie temperatury lipca wynoszą pomiędzy 22 a 22°C. Temperatura taka osiągana jest na krótko przed południem, po czym wieczorna bryza znacznie schładza powietrze. Wewnątrz lądu temperatura jest znacznie stabilniejsza i utrzymuje się przez większą część dnia na poziomie 24°C. Temperatury zimowe znacznie zależą od położenia równoleżnikowego. W północnej części, w okolicach Edmundston średnia temperatura stycznia wynosi -12°C podczas gdy na południu już tylko około -7°C. Nowy Brunszwik jest bardzo śnieżną prowincją. W zachodniej części opady śniegu wynoszą pomiędzy 300 a 400 cm rocznie, a na południu 200 do 300 cm, co daje około 20% rocznych opadów. Nowy Brunszwik jest zdecydowanie najbardziej słoneczną prowincją w atlantyckiej Kanadzie. W roku notuje się około 2000 godzin pełnego słońca. Także mgły występują rzadziej niż w Nowej Szkocji.

Zasoby naturalne

Obok natury, lasów i dużych zasobów słodkiej wody w prowincji znajdują się znaczne pokłady cennych minerałów. Należą do nich metale: antymon, bizmut, kadm, miedź, złoto, ołów, srebro i cynk, minerały: margiel, torf, potas, krzemionka, sól, siarka, kruszywa budowlane oraz ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel kamienny

Gospodarka

Wszystkie dane za rok 2002 Podstawowymi gałęziami gospodarki prowincji są:

Historia

Nowy Brunszwik został wydzielony z Nowej Szkocji jako oddzielna kolonia w 1784. W 1854 kolonia otrzymała status dominium. Większość ludności kolonii pochodziło od przybyłych do niej po rewolucji amerykańskiej lojalistów. Istniały tam także nieliczne gminy ludności akadyjskiej i Indian Micmac. W połowie XIX wieku Nowy Brunszwik był jednym z najludniejszych i najsilniejszym gospodarczo brytyjskich dominiów w Ameryce Północnej. W początku lat sześćdziesiątych w Nowym Brunszwiku powstała koncepcja unii atlantyckich dominiów brytyjskich. Z czasem pomysł ten rozszerzono na wszystkie brytyjskie kolonie w Północnej Ameryce. W 1667 Nowy Brunszwik jako jedna z czterech pierwszych prowincji Kanady, stał się członkiem-założycielem konfederacji Kanady.
Artykuł główny Historia Nowego Brunszwiku
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-25 09:49:24