Czytaj więcej"/> Drukuj
Norman Davies - (ur. 8 czerwca 1939 w Bolton w północnej Anglii), z pochodzenia Walijczyk. Historyk Europy.
Davies studiował historię w Magdalen College w w uniwersytecie oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii i w University of Sussex. Doktoryzował się w 1973 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim po latach studiów w Magdalen College w Oxfordzie, w Grenoble, w Peruggi i na University of Sussex.
Od 1971 - wykładowca, od 1985 roku - profesor zwyczajny w Szkole Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Studiów (School of Slavonic and East European Studies) Uniwersytetu w Londynie. Jest członkiem korespondentem Akademii Umiejętności w Krakowie.
Kilka lat temu, po przejściu na wcześniejszą emeryturę, poświęcił się pisaniu książek. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: Boże Igrzysko (Historia Polski w dwóch tomach), Serce Europy (Krótka Historia Polski), Orzeł Biały - czerwona gwiazda, Wojna polsko-sowiecka 1919-1920, Europa, Mikrokosmos (historia Wrocławia), Wyspy. Ostatnie jego dzieło, Powstanie 44 jest jedną z najlepiej sprzedających się książek sierpnia 2004 r.
Dzięki książce Boże Igrzysko (ang. God's Playground) historia Polski stała się bardziej dostepna czytelnikom na Zachodzie. Davies pisał o dziejach Polski często, rzetelnie i z dużą życzliwością. Na uniwersytecie w Stanford, gdzie starał się o profesurę, odmówiono mu, tłumacząc to jego "polonofilstwem".
W 1999 roku premier Jerzy Buzek odznaczył Normana Daviesa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP.
Z Krakowa, z którym Davies czuje więź osobistą, pochodzi jego żona.
Davies otrzymał tytuł honorowego obywatela Krakowa, Lublina i Wrocławia oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego oraz UMCS.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-07-30 21:35:13