Czytaj więcej"/> Drukuj
Noam_Chomsky -

Noam Avram Chomsky (urodzony 7 grudnia 1928 w Filadelfii w USA), profesor językoznawstwa w Massachusetts Institute of Technology gdzie kieruje katedrą lingwistyki i filozofii, twórca gramatyki transformacyjno-generatywnej. Język jest według Chomsky'ego nieskończonym zbiorem zdań, generowanych za pomocą skończonej liczby reguł i słów.
Jego słynne zdanie ukute w 1957 roku: Bezbarwne zielone idee wściekle śpią, choć jest bezsensowne, to poprawne gramatycznie. Chomsky chciał w ten sposób uwidocznić, że składnia nie tworzy podstawowej struktury języka. Wskazuje na słowa jako znaki o określonych właściwościach, które funkcjonują w odpowiednim kontekście semantycznym.
Chomsky znany jest również ze swoich analiz mediów w USA oraz krytyki polityki zagranicznej kolejnych rządów w jego państwie (Stany Zjednoczone), co jest określane często jako "radykalnie lewicowe poglądy polityczne".
Model propagandy proponowany i empirycznie testowany przez Chomsky'ego i Edwarda Hermana zakłada, że informacje w mediach "prywatnych" są filtrowane tak samo mocno jak w mediach rządowych, tylko poprzez inne filtry.

Bibliografia

Publikacje przetłumaczone na język polski:

Językoznawstwo

Poglądy polityczne

Linki zewnętrzne

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-05-15 19:27:53