Czytaj więcej"/> Drukuj
Nizina Nullarbor (ang. Nullarbor Plain) – obszar położony w Australii, w stanach Australia Południowa i Australia Zachodnia, bezpośrednio na północ od Wielkiej Zatoki Australijskiej. Słowo Nullarbor wywodzi się z łaciny i oznacza "brak drzew".
Jest to największy na świecie pojedynczy kawałek skresowiałego wapienia o łącznej powierzchni około 200.000 km². W najszerszym miejscu mierzy ponad 1200 km ze wschodu na zachód.
Mieści się tu najsuchszy punkt w Australii - Farina. Roczne opady deszczu wynoszą tu 142 mm, w porównaniu średnie opady deszczu w Polsce wynoszą 550 mm.
Nizinę Nullarbor przecinają dwie arterie komunikacyjne; linia kolejowa biegnąca z Sydney do Perth (tzw. Indian-Pacific Railway) - na jednym z odcinków o długości 479 km tor kolejowy nie ma żadnego zakrętu ani zmiany w różnicy poziomu, oraz autostrada "Eyre Highway" z całkowicie prostym odcinkiem drogi o długości 146,6 km.
Na nizinie występuje bardzo skąpa roślinność, tzw. "skrub" składający z niskopiennych krzaków akacji i eukaliptusów, bliżej wybrzeża występują słonorośla. Znaczna część równiny ma status Parku Narodowego i znajduję się pod ochroną.
Południowa część niziny opada ku zatoce wysokim klifem (miejscami nawet 90m), znajduje się tu bardzo dobrze rozwinięty system krasowy jaskiń, podziemnym rzek i jezior. Jeden z takich obszarów otwarty dla turystów to kompleks jaskiń Murrawijinie Caves znajdujący się w Australii Południowej. Aby otrzymać zgodę na dostęp do innych jaskiń potrzeba jest zgoda odpowiednich urzędów.
Na nizinie znajduje się zaledwie kilka zamieszkałych obszarów, większość z nich to małe miasteczka położone wzdłuż linii kolejowej i autostrady. Największym z nich było Cook położone w Australii Południowej, w momencie największego rozwoju mieszkało tam aż 40 osób i znajdowała się tam nawet szkoła i pole golfowe. Obecnie mieszkają tam tylko dwie osoby.

External links

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-08-01 03:09:18